Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


TroFeum MKIO dla prof. Marka Krawczyka - foto www.olimpijski.pl

2016-01-14
Trofeum MKOI za innowacje w sporcie
11 stycznia 2016 roku w Centrum Olimpijskim PKOl im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Honorowymi gośćmi uroczystości była pierwsza para RP - Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego po raz kolejny zebrało się grono znakomitych gości, którym sport, a w szczególności ten olimpijski, jest bliski sercu. Wszystkich, w krótkim przemówieniu, serdecznie przywitał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

- Nasza rodzina olimpijska jest coraz większa. To dla nas ogromna szansa na promowanie wartości związanych z ruchem olimpijskim, którymi są: przyjaźń, doskonałość, szacunek i fair play. Podejmujemy działania, by zaszczepić je w społeczeństwie - powiedział szef PKOl. - Polscy sportowcy zanotowali zarówno sukcesy, jak i porażki, ale podobnie jak w każdej dziedzinie życia - w sporcie też trzeba przejść szkołę życia i przezwyciężyć trudności. To był dobry rok dla polskiego sportu. Warto przypomnieć, że w historycznych, I Igrzyskach Europejskich w Baku, reprezentanci naszego kraju wywalczyli 20 medali. Warty zapamiętania jest także brązowy medal mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, czwarte miejsce reprezentacji szczypiornistek oraz awans piłkarzy do mistrzostw Europy - zakończył sternik PKOl.

Sportowy rok podsumował także obecny na spotkaniu nowy szef resortu sportu i turystyki Witold Bańka. - Sport fantastycznie potrafi jednoczyć i ma dużą rolę wychowawczą. Dlatego ważne jest, aby zadbać właśnie o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży - powiedział.

Głos zabrał także nasz honorowy gość - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. - Bardzo bym chciał, byśmy mieli w Rio przysłowiowy grad medali. Sportowcy trudzą się nie tylko dla siebie, ale i dla państwa polskiego oraz dla radości społeczeństwa. Wysiłki te często okupione są bólem i kontuzjami, a z powodu częstych nieobecności w domu cierpią także rodziny i bliscy zawodników. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są w tych grupach, które pracują na sukces. On jest zawsze efektem współdziałania wielu osób. Sport profesjonalny jest tak zaawansowany, że nie da się odnieść sukcesu samemu.

W poniedziałek wieczorem odsłonięto także tablicę pamiątkową poświęconą Igrzyskom Europejskim Baku 2015. Jej odsłonięcia dokonała Szefowa Polskiej Misji na Igrzyskach - Marzenna Koszewska oraz dwoje medalistów: złota - Angelika Wątor (szermierka) i srebrny - Karol Robak (taekwondo).

Po raz drugi, a po raz pierwszy indywidualnie, przyznano najwyższe wyróżnienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Order Zasługi PKOl. Z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego odebrali je: Irena Szewińska i Ryszard Parulski - Wiceprezesi. Nie zapomniano także o związkach sportowych, które w minionym roku osiągnęły najlepsze wyniki i nagrodzono ich prezesów.

Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było ogłoszenie laureatów Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Kapituła Nagrody postanowiła - zgodnie z regulaminem - Nagrodę w jej 7. edycji przyznać znów w trzech kategoriach. W kategorii „Sportowiec roku” laureatką została Anita Włodarczyk - złota medalistka MŚ, rekordzistka świata w rzucie młotem. W kategorii „Drużyna roku” zwyciężyła Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn, a w kategorii „Trener roku” - Czesław Cybulski (współtwórca polskich sukcesów w rzucie młotem, w przeszłości opiekun m.in. Szymona Ziółkowskiego i Anity Włodarczyk, a potem - Pawła Fajdka).

Pamiątkowe złote odznaki PKOl i okolicznościowe listy otrzymały Anna Rybicka i Julia Michalska-Płotkowska – utytułowane sportsmenki kończące karierę.

Kolejnym elementem Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej było wręczenie nagród im. Eugeniusza Pietrasika naszym nadziejom olimpijskim. Laureatami zostali:
- zdobywczynie 1. miejsca w młodzieżowych mistrzostwach świata - czwórka podwójna: Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann, Krystyna Lemańczyk i Olga Michałkiewicz. Wyróżniono także ich trenera Jakuba Urbana.
- reprezentant pływania - brązowy medalista mistrzostwach świata seniorów w wyścigu na 200 m stylem motylkowym, członek sztafety 4x200 stylem motylkowym, która podczas w MŚ w Kazaniu wywalczyła kwalifikację olimpijską - Jan Świtkowski. Nagrodę odebrał jego ojciec i trener Andrzej Świtkowski.

Nie zapomniano także o firmach, które wspierają Program Polskie Nadzieje Olimpijskie, który dzięki nim co roku funduje granty dla najlepiej zapowiadających się młodych sportowców.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie trofeum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który co roku przekazuje komitetom narodowym tradycyjne Trofeum MKOl. Zawsze honoruje ono wybitne jednostki w innych dziedzinach. Za rok 2015 MKOl przyznał Trofeum w kategorii „Sport i innowacje”, a otrzymał ją profesor dr hab. nauk medycznych - Marek Krawczyk. Trofeum wręczyła członkini MKOl, pani Irena Szewińska.

Profesor Krawczyk to wybitny chirurg transplantolog, który od 2008r. jest także rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna). W młodości uprawiał różne dyscypliny sportowe, m.in. piłkę nożną i lekkoatletykę, ale najwięcej serca oddał koszykówce.

Na terenie kierowanej przez niego uczelni otwarto 17 grudnia 2015r. nowoczesne Centrum Sportu i Rehabilitacji, m.in. z pełnowymiarową, 50-metrową pływalnią i halą wielofunkcyjną. W tej inwestycji profesor Krawczyk miał ogromny udział.

„To obiekt, który rzeczywiście daje szanse uprawiania sportu nie tylko moim studentom-medykom. Zbudowany jest według najnowszych technologii, również tych przyjaznych środowisku. Jest to więc nie tylko obiekt ważny sportowo, ale również społecznie” – wyjaśnił.
Materiały: www.olimpijski.pl

zamknij

Przeczytaj także

Hotel Arłamów - oszczędności dla branży basenowej z falownikami Elmatic
Wspólnymi siłami, razem z firmą Anchem - Technologia basenowa, oraz Hotelem Arłamów, zwiększyliśmy niezawodność infrastruktury i obniżyliśmy koszty jej utrzymania – opowiada Paulina Łapińska, inżynier [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.