Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów2016-05-06
System odzysku wód popłucznych UltraEcoSwim
Zarządzający pływalniami stale borykają się z problemami kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektów pod ich kontrolą. Co za tym idzie starają się szukać oszczędności, aby bez obniżania standardu zapewnić jak najlepszy bilans finansowy. Istotne jest jednak przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniej jakości wody oraz przestrzeganie normatywnych parametrów wymaganych prawnie i kontrolowanych przez Sanepid.

Na nowoczesnych obiektach możemy spotkać różne rozwiązania wprowadzone w celu optymalizacji kosztów, jak np. panele słoneczne, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła itp. Każdy z nich ma swoje uzasadnienie wpływając korzystnie na poprawę kondycji finansowej.


Rozwiązanie redukujące koszty na pływalniach


W sytuacji gdy cena wody wzrasta a w Polsce deficyt wody jest zauważalny (ograniczenia energii elektrycznej w sierpniu 2015r. spowodowane zbyt niskim poziomem wody dla chłodzenia elektrowni z otwartymi obiegami chłodzenia), naturalną sytuacją jest wprowadzanie rozwiązań zmierzających do oszczędności w zużyciu wody. Każda pływalnia musi posiadać układ filtracyjny wymagający płukania (czyszczenia). Wody popłuczne (wody po płukaniu filtrów) są odprowadzane do kanalizacji – ilość tej wody bardzo ławo przedstawić
na przykładzie jednego basenu. Weźmy np. basen o wymiarach 50x25 m dla którego przewidziano 3 filtry o średnicy 2800 mm. Zakładając że są płukane tylko raz w tygodniu (podczas gdy zalecane jest płukanie nie rzadziej niż co 3 dni), ilość wód popłucznych to około 120 m3 tygodniowo co daje rocznie ~6200 m3. Przyjmując cenę jednostkową na poziomie 8 zł otrzymujemy  ponad 50 tysięcy zł opłat za samo odprowadzenie ścieków.

System odzysku wód popłucznych UltraEcoSwim pozwala odzyskać - a powinniśmy raczej mówić - nie stracić 75% ilości wody z płukania filtrów. Popłuczyny zostają zgromadzone  a następnie ponownie podlegają filtracji, ale już przez system UltraEcoSwim, w którym jednym z elementów jest moduł ultrafiltracyjny z membranami o przepuszczalności cząstek poniżej 0,05 mikrona. Zastosowanie tego modułu eliminuje z filtratu nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale również mikroorganizmy i wirusy. Następnie woda jest zawracana
do układu basenowego.


Zalety procesu ultrafiltracji


Proces ultrafiltracji ma szereg zalet, które wpływają na kolejne oszczędności wynikające z jego zastosowania. Woda zawracana do basenu posiada temperaturę zbliżoną do wody w układzie więc nie marnujemy energii, która musiałaby być zużyta na podgrzanie wody doprowadzanej z zewnątrz. Proces ultrafiltracji eliminuje mikroorganizmy z wody więc zmniejsza to zużycie dostarczanego do układu chloru, wpływa bezpośrednio na wzrost estetycznych i organoleptycznych walorów wody - co nie jest bez znaczenia przede wszystkim dla użytkowników.

W związku z nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, większość obiektów zastanawia się nad sposobami obniżenia chloramin do dopuszczalnego poziomu a zmniejszenie mikroorganizmów ogranicza powstawanie chloramin.

Dodatkowo jednym z modułów systemu jest zbiornik ze specjalnie dobranym węglem aktywnym wyselekcjonowanym do uzdatniania wody. System wykorzystuje zalety i właściwości węgla aktywnego redukując chloraminy w wodzie w wyniku bezpośredniego kontaktu.


Gdzie zastosować to rozwiązanie?


Dotychczas rozwiązania tego typu były wykorzystywane w przemyśle spożywczym lub chemicznym co daje gwarancję skuteczności zastosowania na pływalniach, basenach, jacuzzi. Nie może więc ich zabraknąć na etapie projektowania nowego obiektu. Zdecydowanie warto rozważyć możliwości restrukturyzacji układu filtracji wody basenowej także na istniejących basenach.

UltraEcoSwim jest zaprojektowany tak by w sytuacjach braku wód popłucznych filtrował wodę basenową podwyższając i zwiększając efektywność układu filtrującego.


Spytaj ile możesz zaoszczędzić:

Tel. +48 604 28 80 80
e-mail: zw@anchem.eu
Autor: Zbigniew Wojciul
Materiały: www.anchem.eu

zamknij

Przeczytaj także

Spa be active - rozmowa z Ewą Nickiel z Resortu Gwiazda Morza
Resort Spa & Sport Gwiazdą Morza to obiekt powstały w 2013r. we Władysławowie. W jego skład wchodzą wybudowane we wcześniejszych latach dwa budynki apart hotelowe. Obecnie resort przechodzi standaryzację na poziomie 4**** i w [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.