Bezpieczeństwo w basenie
2013-08-13
Bezpieczeństwo na basenach w USA
Wiele mówi się obecnie o bezpieczeństwie na kąpieliskach i basenach publicznych w Polsce, również o przypadkach (na szczęście bardzo rzadkich) utonięć na krytych pływalniach. Utonięcia przede wszystkim spowodowane są czynnikiem ludzkim, natomiast rzadko słyszy się o przyczynach natury technicznej, gdzie zawiódł sprzęt, lub urządzenia.
Dla odmiany przyjrzyjmy się sytuacji związanej z bezpieczeństwem na basenach w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie od lat mają duże problemy z przykrymi wypadkami, jednak jeszcze kilka lat temu sytuacja ta wyglądała naprawdę tragicznie.
Jak podaje najnowszy raport US Consumer Product Safety Commission (CPSC jest to niezależna, stworzona przez Kongres agencja, która zajmuje się ochroną konsumentów), co roku w Stanach Zjednoczonych, prawie 300 dzieci w wieku poniżej pięciu lat tonie w basenie lub spa, a kolejne 5100 dzieci w wieku poniżej 15 lat trafia do szpitali w wyniku obrażeń związanych z wypadkami na basenach. Raport dotyczy dzieci, ponieważ to one są najbardziej narażone na ryzyko utonięcia. Przytoczono tu wszystkie wypadki, z których większość spowodowana została złym zabezpieczeniem dostępu przed dziećmi basenów przydomowych oraz brakiem nadzoru ze strony osób dorosłych. Natomiast wypadki, których przyczyną były wadliwe urządzenia basenowe, zmniejszyły się diametralnie.
Co takiego spowodowało poprawę dzisiejszych statystyk w kwestii wypadków powodowanych przez złe urządzenia?
Otóż 19 grudnia 2007r. została podpisana przez prezydenta Busha ustawa Virginia Graeme Baker Pool & Spa Safety Act (P & SS Act), która jasno i bezwzględnie określiła wymogi norm bezpieczeństwa dla montowanych w basenach urządzeń. Ustawa weszła w życie w grudniu 2008r.i wywołała prawdziwą rewolucję na rynku branży basenowej.
Ustawa dążyła przede wszystkim do:
- Zwiększenia bezpieczeństwa publicznego i prywatnego na basenach i SPA
- Zmniejszenia utonięć dzieci w basenach i SPA (prawie 300 utonięć w każdym roku dotyczy dzieci w wieku poniżej pięciu lat)
- Zmniejszenia liczby wypadków uwięzienia w pompach ssących oraz związanych z tym urazów i zgonów
- Edukowania społeczeństwa na temat znaczenia stałego nadzoru nad dziećmi i wokół wody
Ponieważ ogromna ilość wypadków spowodowana była złym stanem technicznym urządzeń odprowadzających wodę, skoncentrowano się na przepisach dotyczących instalacji wodnych (ze szczególnym uwzględnieniem systemów przeciw uwięzieniu przez pokrywy wlotów) i innych urządzeń w obiektach publicznych.
Jak wynika z ustawy, wszystkie publiczne baseny i SPA muszą mieć zgodne z normami odpływy mające zainstalowany system anty-uwięzieniowy.
Ustawa P & SS uwzględniła następujące zmiany w przepisach federalnych dot. basenów i SPA oraz publicznych basenów i SPA:
- Wszystkie produkowane, dystrybuowane lub wprowadzone do obrotu handlowego w dniu lub po 19 grudnia 2008r. odpływy pool, muszą spełniać standardy ASME / ANSI A112.19.8.
- Wszystkie baseny publiczne i uzdrowiska muszą być wyposażone w nowe, spełniające standardy ASME / ANSI A112.19.8 pokrywy studzienek odpływowych.
- Baseny i uzdrowiska działające w obrębie jednego kolektora głównego są zobowiązane dodać również jedną lub więcej z poniższych opcji:
- Próżniowy system bezpieczeństwa release (SVRS)
- System ograniczający ssania vent
- System kanalizacji grawitacyjnej
- Automatyczna pompa systemu odcinającego
- Dysze spustowe
- Każdy inny system ustalony przez Komisję, który będzie równie skuteczny, jak, lub lepszy niż pozostałe wymienione powyżej.
Basen może mieć więcej niż jeden główny zawór spustowy. Jeśli basen ma podwójne, lub wielokrotne odpływy znajdujące się ponad 3 metrów od siebie, może być zwolniony z tego ostatniego wymogu. Baseny i SPA z jednym głównym odpływem są zwolnione z tego obowiązku.
Ustawa P & SS Act dała agencji CPSC możliwość wyłączenia z funkcjonowania basenów i uzdrowisk, które nie dostosowały się do jej wymogów.
Virginia Graeme Baker Pool & Spa Safety Act (P & SS Act) została nazwana od imienia i nazwiska dziewczynki, która utonęła po tym, jak została uwięziona pod wodą przez potężne ssanie z odpływu, który miał źle zainstalowaną pokrywę wlotu. Po jej tragicznej śmierci, jej matka, Nancy Baker, niestrudzenie pracowała nad przekonaniem władz do zajęcia się bezpieczeństwem basenów i SPA, aktywnie lobbując Kongres do poparcia zmiany prawa nad poprawą jakości urządzeń bezpieczeństwa.
Dzięki kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa na basenach, osiem firm produkujących urządzenia do przepływu wody (pokrywy), wycofało dobrowolnie produkty i zobowiązało się do wymiany już użytkowanych na nowe, dostosowane do wprowadzonych ustawą norm.
Na szczęście w Polsce nie ma tego typu problemów, zapewne także dlatego, że baseny domowe nadal są jeszcze nieosiągalnym luksusem dla większości społeczeństwa. Z pewnością jednak baseny publiczne, są bezpieczne, zarówno dzięki odpowiednim normom i przepisom obowiązującym w naszym kraju, a co za tym idzie odpowiedniej jakości używanych materiałów.
Źródło: US Consumer Product Safety Commission
Autor: D. Sinkiewicz portal Basenprof