Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów


Foto - www.messe-stuttgart.deinterbaden

2022-09-08
Interbad 2022 - efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój

Tegoroczne targi Interbad skupią się na rozwiązaniach proekologiczno-ekonomicznych wynikających kryzysu energetycznego i ciągłych podwyżek cen prądu.

Baseny, sauny stały się integralną częścią codziennego życia, a sama tylko pandemia ukazała znaczenie sportu, zdrowia i interakcji społecznych. Baseny, spa i sauny pełnią w tym zakresie ważną funkcję społeczną. Według Niemieckiego Związku Miast i Gmin (German Association of Towns and Municipalities) pływanie jest po kolarstwie i joggingu najpopularniejszym sportem, a ponad 80 proc. populacji uważa baseny za niezbędne. Niezwykle popularna jest również branża saun. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Saun (German Sauna Association), przed pandemią Covid 19 ponad 30 milionów Niemców regularnie chodziło do sauny. Wiele badań naukowych dokumentuje również pozytywne skutki zdrowotne kąpieli w saunie w celu zapobiegania przeziębieniom, pracy serca i krążenia oraz intensywnej regeneracji fizycznej i psychicznej.

Jednak pandemia mocno nadwerężyła branżę basenów i saun, a firmy na całym świecie przez wiele miesięcy cierpiały z powodu zamknięć. Z powodu obecnego kryzysu energetycznego przemysł saunowy ponownie stoi przed poważnymi wyzwaniami. Tematy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju znajdą się zatem na samym szczycie programu podczas Interbad.

– Połączenie targów, kongresu i atrakcyjnego programu towarzyszącego zapewni wszystkim wystawcom i odwiedzającym unikalną platformę do dyskusji na aktualne tematy 
– powiedział  Joachim Sauter, dyrektor oddziału ds. targów i wydarzeń w Messe Stuttgart. Dzięki nowemu logo, targi Interbad będą jeszcze bardziej skoncentrowane  na zrównoważonym rozwoju pod względem wizualnym. Logo już teraz identyfikuje produkty oszczędzające zasoby naturalne w Katalogu wystawców i służy jako przewodnik dla zwiedzających na terenie targów.

Innowacje łączą przyjemność i zrównoważony rozwój


– Zrównoważona ekologia i radość z kąpieli idą w parze i zaczynają się od budowy lub remontu basenów publicznych. Wysokie zużycie energii wynika z ciągłego uzdatniania dużych ilości powietrza i wody – powiedział Christian Mankel, Dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia dla Przemysłu Kąpieli Rekreacyjnych i Leczniczych (DGfdB). – Współdziałanie między dwiema masami termalnymi jest decydującym czynnikiem w zrównoważonej optymalizacji basenów. Konkretne sposoby wykorzystania technologii do celów optymalizacji obejmują skojarzone ciepło i energię, ciepłownictwo, systemy fotowoltaiczne w połączeniu z pompami ciepła, kolektory słoneczne, energię geotermalną oraz kotły na biomasę. Jednak zrównoważony rozwój oznacza oczywiście więcej niż zmniejszenie zużycia energii, a tym samym emisji CO2. Zrównoważony rozwój obejmuje na przykład lepszą ochronę środowiska przed niebezpiecznymi zanieczyszczeniami. Interbad przedstawi również aktualne trendy i rozwiązania w tym zakresie.

Publiczne baseny i sauny mają znaczenie społeczne


Kryzys energetyczny zagraża istnieniu niemieckich firm saunowych: 1 na 4 z około 2100 saun publicznych w Niemczech jest zagrożona zamknięciem z powodu rosnących kosztów i zbliżających się niedoborów energii.
– Nasze firmy zajmujące się saunami pilnie potrzebują wsparcia, aby przetrwać drugi kryzys egzystencjalny po dwóch ciężkich latach pandemii –
 powiedział Martin Niederstein, Dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Saun.

Eksplozja cen i zbliżający się niedobór energii mogą przede wszystkim zmusić około 40 procent prywatnych saun publicznych do zamknięcia drzwi na dobre.

– Politycy domagają się teraz, aby miejskie baseny przynosiły oszczędności wszędzie. A sauny są niestety uważane za nieistotne systemowo pomimo licznych skutków zdrowotnych
 – powiedział Rolf Pieper, Dyrektor Międzynarodowego Kongresu Saunowego (International Sauna Congress), który w tym roku odbędzie się równolegle z targami Interbad i będzie zawierać różne ciekawe prezentacje na temat zrównoważonego rozwoju.

Na przykład wykład zatytułowany „Efektywność energetyczna w saunach publicznych” wygłoszony przez Markusa Gäbele, szefa działu rozwoju i projektowania w Klafs, światowym liderze wśród producentów saun.
– Od wielu lat oferujemy kilka innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym kąpiel w saunie jest energooszczędna. Jednym z przykładów jest nasz opatentowany KLAFS Climate Manager, który zapewnia zautomatyzowany, a tym samym zoptymalizowany dopływ świeżego powietrza – powiedział Gäbele. – Szczególnie w saunach eksploatowanych komercyjnie, gdzie liczba gości zmienia się silnie w ciągu dnia wraz z zapotrzebowaniem na świeże powietrze, nasz system pomaga oszczędzać zarówno energię, jak i pieniądze. Dzięki temu koszty energii dla powietrza wywiewanego można zmniejszyć nawet o 35 procent – dodaje Gäbele. Interbad zawsze był dla Klafs ważnym miejscem spotkań branżowych. – Mam wielką nadzieję, że targi po załamaniu spowodowanym pandemią koronawirusa, znów staną się bardziej popularne w ciągu najbliższych kilku lat – dodajeGäbele.

O targach Interbad


Interbad, międzynarodowe targi basenów, saun i spa, to najważniejsza na świecie platforma branżowa dla basenów publicznych i jedna z 3 najważniejszych imprez targowych dla wszystkich właścicieli basenów prywatnych. W skali światowej są to targi z największym asortymentem produktów z zakresu saun. Na Messe Stuttgart wystawcy zaprezentują swoją szeroką gamę produktów i usług z zakresu budownictwa publicznego łaźni, techniki basenowej, basenów, saun, spa i wellness. Odwiedzający targi z całego świata przyjeżdżają na Interbad, aby uzyskać informacje na temat najnowszych produktów, trendów i przyszłościowych pomysłów. Dopełnieniem programu będzie duża liczba prelekcji, warsztatów i dyskusji w dwóch formatach Kongresu, których treść jest skoordynowana z tematyką branżową.

Najbliższe targi Interbad odbędą się w Messe Stuttgart w dniach 25-28 października 2022 roku.

Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof
Przeczytaj także:
„Rozmowa z Dariuszem Białkowskim z Astoria Bydgoszcz”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3371/rozmowa_z_dariuszem_bialkowskim_z_astoria_bydgoszcz.html

„27 targi Interbad - dni innowacji już w październiku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3293/27_targi_interbad_-_dni_innowacji_juz_w_pazdzierniku.html

zamknij

Przeczytaj także

Skutecznie i nieskuteczne zabezpieczenia antypoślizgowe na basenach
Oczywiste konsekwencje poślizgnięć i upadków Śliska nawierzchnia w przestrzeni publicznej zawsze generuje wiele problemów. Poślizg może spowodować bolesny upadek, który w najlepszym wypadku skończy się [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.