Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


CHLOR-BAS Podchloryn Sodu S - foto bassau.pl

2023-06-12
Czy podchloryn sodu gwarantuje skuteczną dezynfekcję basenu?
Chlor od dawna jest najlepszym i najczęściej wybieranym środkiem do odkażania basenów i utrzymywania ich w stanie wolnym od bakterii i glonów. Szeroko stosowane są dwie podstawowe formy związków chloru: ciekły związek chlorujący, czyli podchloryn sodu stosowany zarówno w basenach komercyjnych, jak i przydomowych oraz suchy w formie granulatu i tabletek chlorowych stosowany głównie w basenach prywatnych. Czas korzystania ze zbiorników wodnych i liczba osób pływających w przydomowym basenie wpływają na spadek jakości wody. Jak temu szybko zaradzić?

Skuteczność podchlorynu sodu

Podchloryn sodu
 jest produktem reakcji chemicznej. Ze względu na to, że jest substancją niebezpieczną, należy zachować szczególną ostrożność. Roztwór podchlorynu sodu jest klarowną cieczą o żółtawym zabarwieniu. Dodatkowo ma silny charakterystyczny zapach chloru. Będąc substancją silnie alkaliczną, jej pH mieści się w zakresie od 11 do 13. Oprócz ochrony przed patogenami w basenie, podchloryn sodu odgrywa również rolę w zapobieganiu i niszczeniu glonów. Skutecznie radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami poprzez ich utlenianie. Pozostałość chloru w basenie jest mierzalna, co nie jest możliwe w przypadku innych sterylizatorów na bazie chloru.

Działanie


Reakcja chemiczna zachodzi po dodaniu roztworu do basenu z wodą. W odpowiedzi na kontakt z wodą, podchloryn sodu szybko tworzy kwas podchlorawy (HOCL). To dalej dysocjuje na jon podchlorawy (-OCL) w zależności od pH wody w basenie. Do tej pory HOCL jest najsilniejszym znanym człowiekowi środkiem odkażającym na bazie chloru. Jest aktywnym środkiem zabijającym, który może atakować ściany komórkowe mikroorganizmów obecnych w zbiorniku wodnym. Po przedostaniu się do komórki HOCL oddziałuje z białkami i niszczy wewnętrzną strukturę nieproszonych organizmów. Ponadto HOCL jest utleniaczem, dlatego jeśli w wodzie basenowej znajdują się odpady nieożywione – takie jak brud i zanieczyszczenia z ludzkiego ciała – podchloryn je utleni. W rezultacie zanieczyszczenia te nie będą mieszać się z wodą, a skutecznie rozdzielać.
Podchloryn sodu, gdy reaguje z wodą w basenie, wpływa na zmianę odczynu pH wody.  Dlatego przed dodaniem roztworu i w trakcie jego stosowania należy upewnić się, że woda w basenie nie ma kwaśnego pH i utrzymywać je na neutralnym poziomie w przedziale od 7,0 do 7,4 pH.

Dla basenów publicznych polecamy:


 
CHLOR-BAS Podchloryn Sodu S

Roztwór zawierający do 15% aktywnego chloru. Można dozować bezpośrednio z opakowania za pomocą pompy dozującej. Zapewnia łatwe i ekonomiczne chlorowanie.


 
CHLOR-STAB Podchloryn Sodu Stabilizowany

Podchlorynu sodu Stabilizowany - roztwór podchlorynu sodowego z dodatkiem specjalnego stabilizatora, który przedłuża okres jego przydatności i zapobiega zapychaniu się przewodów dozujących. Dostępne pojemności: 7 kg / 25 kg / 35 kg

Do basenów prywatnych polecamy:


 
Zestaw Startowy Do Basenu
Zestaw chemii basenowej, dzięki któremu szybko i bez kłopotu przygotujesz swój basen do nowego sezonu kąpielowego.
Zestaw zawiera:
  • 1 kg Chlor-Szok granulat,
  • 0,5 kg pH plus granulat,
  • 0,7 kg pH minus granulat,
  • 1 l Algen,
  • tester do pomiaru pH/chlor,
  • ABC basenu.

Więcej produktów na: www.bassau.pl/pl/chemia-basenowa
Materiały: Bassau - www.bassau.pl

zamknij

Przeczytaj także

Czyszczenie produktów Aquaglide
Lato to dobry czas na utrwalenie sobie zasad dbałości o dmuchane atrakcje Aquaglide. Inwestycja (głównie czasu) w dobrą i systematyczną konserwację dmuchanych placów zabaw na wodzie przekłada się na lata ich [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.