Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Dodaj komentarz
  0
  2013-06-05
  Dezynfekcja basenów
  Co jest jednym z najważniejszych atrybutów zdrowego sposobu życia? - oczywiście higiena. Prawie wszyscy dbamy o higienę przy jedzeniu, piciu, pielęgnacji ciała, dbamy o ubrania i porządek w domu. Tak samo stale trzeba pielęgnować baseny, SPA i łaźnie. Chodzimy do nich, by wypocząć i poczuć się przyjemnie, nie zaś po to, by przynieść do domu grzybicę, lub nawet śmiertelną chorobę. A jest to możliwe zarówno na basenach publicznych, jak i prywatnych.

  Dlatego każdy bez wyjątku właściciel basenu powinien się troszczyć o dezynfekcję wody, która powinna być nie tylko czysta, ale też opowiadać wielu wymaganiom służb epidemiologicznych.

  Obecnie rynek proponuje mnóstwo środków do dezynfekcji wody i czasem trudno jest wybrać najlepszy wariant. Jaki więc sposób jest najlepszy, najbardziej efektywny, nie szkodzi, a może nawet jest pożyteczny dla zdrowia człowieka?

  Proces dezynfekcji może być chemiczny i fizyczny.

  W przypadku dezynfekcji chemicznej używa się różnej koncentracji chemikaliów, które niszczą bakterie i wirusy.

  Istnieje również tani sposób dezynfekcji dużej ilości wody, a mianowicie użycie halogenu (chloru i bromu). Do dezynfekcji basenów bardzo często używa się chloru gazowego i innych mieszanek.

  Przy użyciu chloru dezynfekcja odbywa się bardzo szybko i efektywnie, jednak użycie metali halogenowych ma swoje duże minusy - halogeny są agresywne i mogą wybuchnąć, z powodu reakcji chloru tworzy się kwas solny, który jest powodem oparzeń.

  Kolejny sposób dezynfekcji wody - to oksydacja. Wysoko koncentrowany tlen (O2) i ozon (O3) doskonale dezynfekują wodę. Trzeba jednak zauważyć, ze ozon, którego koncentracja zaczyna się od 0,03 mg/m3, ma bardzo specyficzny zapach i jeżeli koncentracja się zwiększy to może się to skończyć np. bólem głowy. Ozonu często używa się do dezynfekcji systemów odpływowych.

  Oprócz halogenów i tlenu do dezynfekcji wody używa się niektórych metali szlachetnych. Z metali pół- szlachetnych najczęściej używane są miedź i srebro.

  Woda jest całkowicie dezynfekowana przy małej koncentracji tych metali (tak zwane oligodynamiczne oddziaływanie). Już starożytni Rzymianie do dezynfekowania basenów i łaźni używali miedzi. Dodatnio działa ona także na wodę pitną (stąd zastosowanie miedzianych rur wodociągowych).

  Swojego czasu pojawiło się coraz więcej informacji o dezynfekującym działaniu srebra i miedzi. Wspomina się albo od nowa wynajduje ich pozytywne właściwości: możliwość zwalczania wirusów i bakterii, (nawet tych, które są odporne na chlor). Siarczan srebra jest zazwyczaj używany w przypadku oparzeń i ran, a nawet do ochrony od infekcji oczu małych dzieci.

  Półszlachetnych metali o małej koncentracji można używać do fizycznej dezynfekcji wody. Bardzo ważnym czynnikiem jest szczegółowe dozowanie wydzielanych jonów. To jest możliwe dzięki najnowszej technologii.

  Mnóstwo badań, dokonanych w instytucjach naukowych, wykazało, iż dodatnie jony srebra i miedzi skutecznie dezynfekują wodę. Aktywne kationy stają się dobrym środkiem naturalnym do zwalczania mikroorganizmów. Kationy srebra i miedzi w mgnieniu oka tworzą związki elektrostatyczne z powierzchnią ścianek komórek mikroorganizmów, które są ujemnie naładowane. Gdy tylko srebro lub miedź przedostaje się do środka komórki bakterii, jony zaczynają niszczyć zawarte w białkach i posiadające w składzie siarkę aminokwasy, które są niezbędne dla fotosyntezy. Fotosynteza staje się niemożliwa i komórka umiera.

  Jednym z takich środków dezynfekcji jest np. środek "Pristine Blue", który w Anglii oficjalnie ogłoszono pierwszym, naturalnym produktem bez chloru, przeznaczonym do dezynfekcji wody w basenach i SPA. Jest on bezwonnym, bezbarwnym roztworem miedzi, który używany w bezpiecznych ilościach zapewnia możliwość picia wody. Ten produkt może szybko unieszkodliwić bakterie i usunąć trujące zapachy, które drażnią oczy, skórę, uszkadzają włosy, stroje kąpielowe, nawet rurociągi i wyposażenie.

  W skład "Pristine Blue" wchodzi siarczan miedzi. W oparciu o dane Biura Chemii Europy jest on sklasyfikowanym środkiem biocydowym i jest zatwierdzony przez Agencję Ochrony Środowiska Ameryki.

  Na rynku brytyjskim przedstawiane są zalety tego produktu - w basenach domowych jest on efektywny około dwóch tygodni, wydatki eksploatacji są mniejsze o 25 proc. niż przy zwyczajnych sposobach dezynfekcji. Udoskonalona wersja produktu - "Pristine Blue Express Lab" - w ciągu czterech minut dokonuje szczegółowych badań jakości wody: rezultaty obserwuje komputer i w taki sposób zapewnia się szczegółowość analizy.

  Producent "Pristine Blue" twierdzi, że po zastosowaniu środka, miedź można uważać za całkowicie rozpuszczoną i biologicznie aktywną, zapewniając, że jest ona absolutnie nieszkodliwa. Glony i bakterie wchłaniają miedź i ulegają zniszczeniu, po reakcji zaś ilość miedzi w wodzie jest nieznaczna, a sama miedź w wodzie nie jest aktywna.

  Czy tego typu środki są dostępne na polskim rynku? Zapewne firmy, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem i dezynfekcją wody, mają swoje skuteczne metody na walkę z bakteriami.

  Zapraszamy do wypowiedzi na naszym portalu.
  Opracowanie: portal Basenprof
  Jak informuje nasz Ekspert p. Tomasz Gotowicz (Główny technolog w firmie Gotix) - siarczan miedzi, jak i wszystkie związki miedziowe został w Polsce zakazany ze względu na potwierdzone działanie teratogenne (rakotwórcze). I nawet, jeśli te związki chemiczne są skuteczne, przeważa nad nimi bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników pływalni. Dlatego w naszym kraju można go stosować wyłącznie do dezynfekcji oczek wodnych i akwariów.
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Czytniki szafkowe - mały, duży a może biometria?
  Czytniki szafkowe to obecnie nieodzowny element w szatniach każdego nowoczesnego obiektu sportowego. To prosta, intuicyjna i praktyczna forma kontroli dostępu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji czytników, dlatego warto poznać [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.