Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów


Foto - www.uzdrowisko-ustron.pl

2018-06-13
Solanka
Według hydrogeologii solanka jest wodą o mineralizacji ogólnej wynoszącej co najmniej 35 g/dm3.

W dziedzinie zwanej balneoterapią solankę wykorzystuje się do kąpieli. Stosuje się do tej czynności wodę naturalnie zmineralizowaną lub wodne roztwory różnego typu soli w stężeniach do 3%. Woda do solankowych kąpieli zwykle zawiera też w przeważającej części jony: chlorkowy Cl-, sodowy Na+ i wapniowy Ca2+ oraz jodkowy J-, bromkowy Br- i magnezowy Mg2+. Woda w basenie solankowym przypomina właściwościami wodę morską, ale posiada dużo większe stężenie soli. Solankę wykorzystuje się również do kąpieli solankowych w wannach – w tym także do kąpieli perełkowych. W tych kąpielach woda jest cieplejsza a jej temperatura zbliżona jest do temperatury ciała.

Kąpiel w ciepłej solance powoduje drażnienie zakończeń nerwowych i przekrwienie naczyń skórnych, dzięki czemu zachodzi proces wymiany jonowej między roztworem soli a skórą. W konsekwencji organizm zaczyna się oczyszczać z produktów przemiany materii takich jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, a jednocześnie wchłania znajdujące się w solance minerały.

Dzięki solankowym kąpielom, w zależności od składu, można uzyskać różne efekty od kosmetycznych po lecznicze. Kąpiele takie polecane są przede wszystkim w dolegliwościach chorobowych takich jak reumatyzm, zapalenie stawów, nerwobóle, bezsenności, nerwice, stany wyczerpania nerwowego oraz choroby skóry a także w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Solanki  stosowane są także do inhalacji układu oddechowego, poprawiają też przemianę materii. Takie kąpiele to doskonały sposób na relaks o regenerację: odprężają, łagodzą bóle mięśniowe i obrzęki, pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się zmęczenia, a organizm staje się bardziej odporny na infekcje. Zalecane są również dzieciom chorującym na infekcje górnych dróg oddechowych.

W Polsce pokłady solankowe występują przede wszystkim w województwach:
- podkarpackim - Iwonicz-Zdrój, Sołonka,
- małopolskim - Rabka-Zdrój,
- śląskim - Goczałkowice-Zdrój, Ustroń,
- kujawsko-pomorskim - Ciechocinek, Inowrocław, Grudziądz
- zachodniopomorskim - Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój, Kołobrzeg.
Źródło: „Wielka Księga Balneologii, Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej” red. prof. I. Ponikowska i dr. hab. J. W. Kochański
Autor: DiS - portal Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

W Bezrzeczu ma powstać pływalnia
W Bezrzeczu ma powstać pływalnia. Budowę obiektu zaplanowano na rogu ulic Górnej i Miodowej nieopodal nowego Orlika. Umowa z wykonawcą została już podpisana. W kwietniu 2024 roku w Urzędzie Gmina Dobra podpisano [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.