Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-08-01 15:02:45 - szczupły
  czego brakuje,żeby zacząć budowe boiska treningowego ks borek
 • 2022-07-28 13:49:00 - mag
  Dobra akcja - ludzie zbyt mało wiedzą o prawidłowym korzystaniu z wodnej rekreacji. Wchodząc na basen, czy plażę zupełnie wyłączają myślenie.
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]

 • Schemat technologii zintegrowanego uzdatniania wody
  Dodaj komentarz
  14
  2013-10-18
  Piasek kontra AFM - złoża filtracyjne w systemie uzdatniania wody
  Powszechnie wiadomo, że jeśli dany system funkcjonuje, to potrzeba ulepszenia go teoretycznie nie powstaje. Ciekawie robi się dopiero w momencie, gdy pojawia się produkt lub system, który jest znacznie skuteczniejszy od dotychczasowego. W tym artykule na celowniku znalazły się piasek i aktywowane szkło filtracyjne, jako złoża filtrów basenowych.

  Każda nawierzchnia mająca kontakt z wodą basenową stanowi idealne podłoże do rozwoju biofilmu w zawrotnym tempie. Może to potrwać od kilku godzin do kilku dni. W momencie, gdy biofilm już istnieje, bakterie zaczynają tworzyć alginową powłokę, która spełnia dla nich funkcję obronną przed utlenieniem przez aplikowany chlor. Powierzchnia złoża piasku z reguły wygląda na czystą i taka jest też w dotyku, ale w rzeczywistości na pewno znajduje się na niej warstwa zalegających bakterii, a co gorsza , bakterie oblegają każde ziarno piasku. Jeśli stężenie chloru zostanie zwiększone do 10 mg/l, wtedy większość bakterii zostaje zabita. Niestety, jedna na miliard zawsze przeżyje. Na skutek procesu naturalnej selekcji, ta, która przeżyje, rozmnoży się w dwukrotnie szybszym tempie. Biofilm będzie się stawał coraz bardziej odporny na podwyższony poziom stężenia chloru, podobnie jak organizmy uodparniające się na działanie antybiotyku.

  Chlor jest efektywny jedynie w walce z pojedynczymi bakteriami - planktonem, nie zaś z bakteriami osadzającymi się na piasku, powierzchni niecki basenowej czy rurach. Jeśli powierzchnia ścian basenu lub wewnętrzne ściany rur są śliskie w dotyku, jest to dowód na to, że powstał tam biofilm, a nie jak się powszechnie sądzi cząsteczki tłuszczu. Chlor jest w tych miejscach na swój sposób skuteczny i niezbędny by zapobiegać chorobom na basenach, w szczególności kąpieliskach publicznych. W takich miejscach bakterie planktonu różnią się bowiem zupełnie od bakterii z biofilmu. To tak, jakby próbować porównać ogromny dąb (biofilm) do żołędzia (bakteria).

  Płukanie wsteczne piasku niestety nie usuwa biofilmu, co więcej 50 % regularnie płukanych filtrów piaskowych tworzy świetne biofiltry. Biofilm jest z natury kwasowy i zawiera bakterie, które produkują enzym ureazę. Mocznik stanowi 90% zanieczyszczeń zawierających związki azotowe, pochodzących od osób kąpiących się. Piasek posiada właściwość przemiany mocznika na amoniak, a niski poziom pH na powierzchni biofilmu , osadzonego na piasku w łączeniu z chlorem, prowadzi do utworzenia się chloru związanego, tj. dichloramin i trichloramin. 90 % chloru związanego jest produkowane na powierzchni piasku. Kiedy biofilm dojrzewa i utwierdza się, w tym samym czasie wokół niego tworzy się nieorganiczna mineralna osnowa, która zapewnia mu dodatkową ochronę. To wyjaśnia, dlaczego żywotność piasku jest ograniczona.

  Jeśli wystawimy piasek na kontakt z silnym kwasem, w celu rozpuszczenia się osnowy mineralnej, a w dalszej kolejności na kontakt z chlorem, następnie poddamy agresywnemu płukaniu wstecznemu, ostatecznie ten nieorganiczny produkt zostanie usunięty, a piasek będzie spełniał swoją funkcję znacznie lepiej. Poziom chloru związanego spadnie, jakość wody wzrośnie, natomiast zużycie chloru do dezynfekcji spadnie o ok. 80%. Zostanie jednak zmieniona struktura krzemionki. Z kolei bakterie przyczynią się do kolonizacji piasku w na tyle szybkim tempie, że czyszczenie go za pomocą kwasu stanie się coraz trudniejsze. Bakterie stosunkowo chętnie żyją w środowisku kwasu siarkowego lub chlorowodorowego (kwas solny), wystarczy dać im trochę czasu na zaadoptowanie się.

  Powyższe wyjaśnienia ukazują właściwości piasku jako materiału filtracyjnego oraz powód, dla którego Dryden Aqua opracował AFM - złoże filtracyjne w formie aktywowanego szkła. Firma MAZUR jako pierwsza w Polsce przekonała się do najnowszej technologii i tego, co udało się dzięki niej osiągnąć. AFM nie powinien być mylony z kruszonym szkłem, który również jest produkowany i sprzedawany jako środek filtracyjny. AFM został zaprojektowany jako produkt samo-sterylizujący się poprzez generowanie strefy o wysokim potencjale oksydacji, związanej z nawierzchnią katalityczną, która powstaje na powierzchni każdego ziarna, w celu desorpcji i rozkładania się organizmów AFM. Dodatkowo powierzchnia ta została zwiększona z 3.000m2 do ponad 1.000.000 m2 na tonę metryczną dla granulacji ziaren 0,5 - 1,0 mm. AFM nie wspomaga procesu biozanieczyszczenia, dlatego nigdy nie musi być wymieniany. Dowodem na działanie AFM jest ponad 100.000 aktywnie działających systemów w Europie.

  Zaleca się stosowanie zintegrowanego systemu Dryden Aqua w następującym schemacie: stosowanie środka filtracyjnego AFM zamiast piasku, mieszalnika statycznego ZPM zarówno przed, jak i za filtrami, "zastrzyku" APF przed filtrami oraz ACO za filtrami. System Dryden Aqua znacznie redukuje ilość produktów ubocznych dezynfekcji oraz obniża poziom zużycia wody aż do 50%. Obserwacje poczynione we Francji wskazały, że system wentylacyjny również może być zredukowany do ok. 50% , co wprost proporcjonalnie przekłada się na znaczące oszczędności energii.

  Podsumowując powyższe, wnioskuje się, że rynek basenowy doczekał się produktu, który po wielu latach badań i testów przeprowadzanych przez naukowców w Wielkiej Brytanii, znajduje swoje zastosowanie w najbardziej wymagających środowiskach basenowych. Naszym celem jest ochrona zdrowia i dobrego samopoczucia społeczeństwa. Więcej informacji na temat zintegrowanego systemu uzdatniania wody oraz sam produkt dostępny w ofercie Firmy MAZUR.
  Autor: Dominika Mazur - Firma MAZUR
  Materiały: www.firmamazur.pl
  Przeczytaj także: "Mieszacz statyczny - niezbędny element systemu uzdatniania wody basenowej" - www.basenprof.pl/artykuly/132/mieszacz_statyczny_-_niezbedny_element_systemu_uzdatniania_wody_basenowej.html
  
  Komentarze
  Paweł
  2013-10-18 12:16:58
  Ciekawy artykuł, ale pozostaje kwestia ceny - o ile jest droższe złoże szklane od piaskowego? Rozumiem, że przyniesie ono oszczędności na wodzie, ale na starcie trzeba wydać dużo więcej?
  Odpowiedz
  P.M.
  2013-10-21 22:58:44
  50% oszczędności brzmi interesująco, ciekawe czy rzeczywiscie można osiagnąć takie wartości i z jakimi zmianami technologicznymi na obiekcie się to wiąże.
  Odpowiedz
  Pawełj
  2013-10-22 10:25:21
  Czy autorka artykułu odpowie nam na pytanie o cenę takiego złoża? Ile kosztuje zasypanie filtra 1200 mm ?
  Odpowiedz
  Dominika Mazur
  2013-10-23 00:00:12
  Szanowni Państwo, Panie Pawle. Chętnie przedstawię ofertę na AFM oraz pozostałe komponenty systemu. W tym celu potrzebuję dodatkowych danych dotyczących filtra i istniejącego systemu uzdatniania wody. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Szczegóły kosztowe są wyliczane dla poszczególnych obiektów indywidualnie. Wszelkie wątpliwości dotyczące skuteczności systemu również mogę rozwiać, przedstawiając odpowiednie dane uzyskane z istniejących obiektów - na indywidualne zapytanie. Sama aplikacja AFM nie wymaga zmian technologicznych. W oczekiwaniu na Państwa pytania, podaję adres e-mail: dominika@firmamazur.pl oraz zapraszam na stronę internetową.
  Odpowiedz
  Tomek
  2013-10-25 09:27:44
  Kolejna niby "rewolucja" w technologii basenowej. Przeżywaliśmy już w dziejach Polskich basenów okres OZONU, potem nastał okres lamp UV był też okres cudownego EASY FLO. Jest to kolejna próba zwiększenia obrotów branży basenowej. Znów słyszymy, że praktycznie bez złoża AFM to nie powinniśmy wchodzić do wody bo zaraz umrzemy. Oj ile razy już to słyszeliśmy. I znów pojawią się przetargi na wymianę złóż filtracyjnych gdzie jedynym oferentem będzie tylko jedna firma. I tak do następnej rewelacji gdy juz wszystkie filtry wymienimy.
  Odpowiedz
  Dominika M.
  2013-10-28 17:11:31
  Panie Tomku, Nie wiem jak Pan, ale ja kieruję się w życiu zasadą "życz, a będzie Ci życzone". Osobiście nie podpisałabym się pod produktem, bądź słowami, za które nie byłabym pewna, że działają na korzyść nie tylko technologii uzdatniania wody, ale głównie na korzyść użytkownika. Powyższy artykuł wprost wyjaśnia procesy, jakie zachodzą w wodzie chlorowanej. Skutki uboczne stosowania chemii basenowej są wszystkim znane. Nowy system powstał nie po to, by wymienić piasek na szkło i zakończyć na tym swoją innowacyjność. Powstał po to, by usprawnić efektywność funkcjonowania całego systemu uzdatniania wody ( jak na zdjęciu) i jest to krok milowy w rozwoju technologii basenowej. Artykuł o AFM to tylko jeden z elementów. Chętnie przedstawię Państwu pozostałe elementy zintegrowanego systemu uzdatniania wody, który pozytywnie wpływa na jakość wody oraz obniża koszty eksploatacji basenu.
  Odpowiedz
  Tomek
  2013-10-28 19:10:34
  Mam tylko nadzieję że zarządzający basenami są ludzmi rozsądnymi i nie dadzą się tak łatwo zrobić w konia. Choć jak uczy doświadczenie niestety nie zawsze tak jest. Ale to dobrze dla firm handlowych.
  Odpowiedz
  Dominika M.
  2013-10-29 17:14:48
  Ja również mam nadzieję, że zarządzający basenami należą do ludzi rozsądnych. . W razie dodatkowych pytań dotyczących funkcjonowania systemu i jego poszczególnych elementów - zapraszam do kontaktu. Dziękuję za podjęcie dyskusji i życzę sukcesów zawodowych
  Odpowiedz
  Adam
  2013-10-30 07:36:28
  Nie bardzo rozumiem na co p.Tomek się tak złości? Czy denerwuje się Pan z tego powodu, że producenci i handlowcy wprowadzają nowe produkty na rynek? W innym przypadku nadal wlewalibyśmy podchloryn z wiaderka do niecki, bo wszystkie "niby rewolucje" były by podejrzane. Tak się nie da p. Tomku. Oni zachwalają nowe technologie (co jest zrozumiałe) a rozsądni zarządcy (jak pan pisze) sami zdecydują czy dane rozwiązanie jest dla nich korzystne. To naprawdę nic złego, to po prostu wolny rynek. Jeśli nawet jakieś lansowane rozwiązanie okaże się nietrafione to będzie to okazja do weryfikacji swoich poglądów u innych zarządców.
  Odpowiedz
  Tomek
  2013-10-30 17:43:23
  Szanowni Państwo ja się naprawdę nie złoszczę bardzo miło mi się dzielić doświadzceniami tylko uważam, że zawsze należy dostosowywać rozwiązania techniczne do określonych warunków a nie w ślepo je stosować. Szczególnie dotyczy to tzw. NOWOŚCI. Moja ostrożność wynika może z tego że przeżyłem już różne nowości, które oferowane były najczęściej przez naszych kolegów zza zachodniej granicy. Podam przykład: pracowałem w latach 90 we Francji w sektorze basenowym (firma wykonawcza) po powrocie do Polski jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się , że każdy projekt technologii opracowywany przez pewną firmę X zawierał instalację ozonowania. Do absurdu doszło gdy dla basenu szkolnego o wymiarach 6 x 12m proponowano ozonowanie. Przypominam, iz w tamtych czasach nie wszystkie baseny miały filtry !!! W tym samym okresie na terenie Francji tylko 1% basenów publicznych miało ozonowanie i to przeważnie baseny sportowe w których na czas zawodów wyłącza się chlorowanie. Inny przykład to technologia stosowania podchlorynu wapnia (w tabletkach) reklamowana jako panaceum niemal na wszystkie problemy basenów. Znana na świecie od wielu lat ale w Polsce wielka nowość. W tej chwili przerabiamy wszystkie stacje dozowania spowrotem na podchloryn płynny. Najpierw należy przeanalizować wszystkie za i przeciw ale to dopiero wtedy gdy ma się na obiekcie zrobione wszystko zgodnie z zasadami a nie tak jak słyszeliśmy na jednym basenie od kierownika: TYLKO ZRÓBCIE MI TU POŻĄDNĄ TECHNOLOGIĘ BO NIE MAM ZAMIARU ZATRUDNIAC SPRZĄTACZEK.
  Odpowiedz
  Michał
  2013-10-30 19:31:29
  Bardzo ciekawy artykuł, dyskusja również nasuwa pewne wnioski. Pytanie czym ta technologia różni się od normalnego szklanego złoża? Ponadto brak odpowiedzi na forum na pytanie jaki jest koszt na filtr 1200 jest dla mnie co najmniej zastanawiający, w końcu nie jest to chyba taka wielka tajemnica.
  Odpowiedz
  Dominika M.
  2013-10-31 11:59:42
  Panie Michale, Dziękuję za komentarz. Różnica między tym produktem a normalnym tłuczonym szkłem jest kolosalna i opiera się na reakcjach chemicznych - mówiąc bardzo ogólnie. AFM to szkło aktywowane, co oznacza, ze zmieniamy jego strukturę fizyczną i chemiczną, z czym wiąże się szereg korzyści. Jedną z nich jest fakt, iż zwiększamy powierzchnię absorpcji bakterii 300-krotnie do 1.000.000 m2/m3. Powtórzę zaproszenie :) Proces uzdatniania wody i jego komponenty to temat złożony. Chętnie odpowiem Panu bardziej obszernie w kontakcie bezpośrednim, zarówno w kwestii różnic jak i ceny. Tajemnic nie ma, są tylko odpowiednie miejsca i sposoby komunikacji :)
  Odpowiedz
  Tomek
  2014-04-10 07:39:35
  Może to pytanie nie na ten temat, ale potrzebuje rzetelnej informacji. Czy ktoś z Państwa może wskazać różnice pomiędzy filtrami Firmy Astra , a produktami Technola (np. filtr ADRIATYC)? Czy macie takie filtry u siebie na obiekcie i jak się spisują? Będę bardzo wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam, Tomasz Wieczorek
  Odpowiedz
  Tomek
  2014-04-10 07:43:36
  Bardzo przepraszam za błąd, oczywiście chodziło mi o firmę ASTRAL POOL.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Brodziki dla dzieci - nawet gdy miejsce ogranicza
  Klienci pływalni, czy obiektów hotelowych to w dużej mierze rodziny z dziećmi. Aby maluchy miały atrakcyjne miejsce do zabaw a rodzice i opiekunowie pewność, że ich pociechy są bezpieczne, każdy obiekt powinien zadbać o [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.