Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Kabiny przyścienne firmy Kabis to pełen komfort dla odwiedzających basen.

2016-02-29
Jak zaprojektować toalety i przebieralnie basenowe?

Szatnie w obiektach sportowych bardzo często wyglądają niczym relikt poprzedniej epoki. Szare, smutne, ciasne rzędy ławek i wieszaków. Brakuje w nich indywidualnych kabin prysznicowych i przebieralni. Nie ma miejsca na poczucie prywatności i intymność. Choć problem ten nie ma swojego ścisłego odzwierciedlenia w przepisach, ze względu na swoją wagę powinien w dużo większym stopniu niż dotychczas zainteresować architektów zajmujących się projektowaniem przebieralni basenowych.


Bardzo często słyszy się negatywne opinie użytkowników obiektów sportowych i basenów na temat przebieralni. Zbyt swobodne zachowanie, eksponowanie nagości, przebieranie się, czy kąpiel w obecności innych zniesmacza, rodzi dyskomfort i zniechęca do ponownych odwiedzin. Powodem tej złej opinii jest brak lub zbyt mała ilość indywidualnych przebieralni i pryszniców.


Przebieralnie bez intymności?
Przepisy w Polsce nie regulują w żadnym stopniu tej kwestii. Dokładne wytyczne dotyczą minimalnych ilości i powierzchni toalet oraz kabin prysznicowych w różnego rodzaju szatniach, ale nie precyzują ich organizacji. Architektura w obiektach publicznych winna w maksymalnym stopniu uwzględniać potrzeby i upodobania osób z nich korzystających”
– mówi Łukasz Plewiński, dyrektor zarządzający z firmy Kabis oferującej kabiny sanitarne, przebieralnie basenowe i akcesoria łazienkowe.

Projektant przy pracy powinien kierować się nie tylko wiedzą zawodową i doświadczeniem, ale także wyobraźnią, poczuciem smaku i znajomością uwarunkowań społeczno- kulturowych docelowej grupy użytkowników przestrzeni w budynku, który projektuje. Jeśli więc na basen przychodzą osoby, które chcą brać prysznic nago i takie, które wolą przebierać się, czy kąpać w ustronnej przestrzeni, to należy uszanować oba wybory. Większa liczba kabin pozwoliłaby każdemu korzystać z przebieralni zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami i upodobaniami.

Na basenach spotyka się najczęściej dwa rodzaje szatni. Przebieralnie nieprzechodnie, z podziałem na strefę damską i męską, oraz przebieralnie przechodnie, które proponują przebieralnie indywidualne jako śluzę do strefy szatni.


Jak rozwiązać problem?
Tradycyjne kabiny z drzwiami typowe dla przebieralni nieprzechodnich występują w wersji pojedynczej lub szeregowej. Wiodący producenci kabin sanitarnych elastycznie dostosowują się do potrzeb klientów. Bez problemu oferują np. kabiny o niestandardowych wymiarach, czy z dodatkowym wyposażeniem. Takie rozwiązania znacznie podnoszą komfort osób korzystających z kabin sanitarnych i są już praktykowane np. w dobrej jakości hotelach dysponujących basenem, czy ośrodkach spa.

Kabiny przyścienne firmy Kabis to pełen komfort dla odwiedzających basen. Wymiary są zgodne z minimalnymi warunkami określonymi w warunkach technicznych dzięki czemu przebierający się mają pełną swobodę ruchów.


Który z systemów jest lepszy? Trudno o jednoznaczną opinię, tym bardziej, że dla każdego z nich można przytoczyć przynajmniej kilka dobrych przykładów. Z powodzeniem funkcjonują również rozwiązania kompromisowe, które łączą oba systemy i pozwalają dostosować rozwiązania do potrzeb konkretnego projektu i związanych z nim indywidualnych wymagań.


Dodatkowe wyposażenie szatni
Na basenach nie może również zabraknąć szafek basenowych wykonanych z materiałów łatwo zmywalnych, odpornych na wilgoć i ze względu na silnie nasilony ruch o podwyższonej trwałości.

Szafka basenowa firmy Kabis z płyty HPL. Mocny kolor to odpowiedź na najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni publicznych. Ożywia pomieszczenie, dodaje mu wyrazistości i energii.
Obejrzyj film: http://kabinysanitarne.pl/szafki-hpl/


Najbardziej odpowiednim materiałem do produkcji szafek i przebieralni basenowych są laminaty HPL. To właśnie z tego materiału firma Kabis produkuje swoją najbardziej elegancką linię: kabiny sanitarne Kabis Prestige HPL.


Zabudowa WC
Oprócz szafek i natrysków przy przebieralniach niezbędne jest również umieszczenie WC. W tym zakresie obowiązują zalecenia dotyczące projektowania toalet publicznych, a wymiary pomieszczenia, podział armatury definiują przepisy.

(§ 85. Warunki ustępów ogólnodostępnych, 1. Ustępy ogólnodostępne w budynkach zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i zakładów pracy powinny mieć wejścia z dróg komunikacji ogólnej.
2. W ustępach ogólnodostępnych należy stosować:
1) przedsionki, oddzielone ścianami pełnymi na całą wysokość pomieszczenia, w których mogą być instalowane tylko umywalki;
2) drzwi o szerokości co najmniej 0,9 m;
3) drzwi do kabin ustępowych otwierane na zewnątrz, o szerokości co najmniej 0,8 m, a do kabin przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, co najmniej 0,9 m;
4) przegrody dzielące ustęp damski od męskiego, wykonane jako ściany pełne na całą wysokość pomieszczenia;
5) miski ustępowe umieszczone w oddzielnych kabinach o szerokości co najmniej 1 m i długości 1,10 m, ze ściankami i drzwiami o wysokości co najmniej 2 m z prześwitem nad podłogą 0,15 m; oddzielenia nie wymagają ustępy dla dzieci w żłobkach i przedszkolach).


Dobierając kabiny sanitarne na baseny projektujący powinien zwrócić uwagę na właściwości materiału. Do zabudowy WC na basenach najbardziej odpowiednie będą wspomniane już kabiny sanitarne prestige HPL.

Kabiny WC i panele ścienne Kabis są produkowane z laminatu HPL i sprawdzają się nie tylko na basenach. Z powodzeniem korzystają z nich również inne placówki: przedszkola, szkoły, urzędy, szpitale, którym zależy na produkcie bardzo dobrej jakości o wyjątkowej stylistyce.
Obejrzyj film: www.youtube.com/watch?v=edDXBfwW5l4


W toaletach nadrzędną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z niej osobom (dowiedz się więcej o projektowaniu toalet publicznych: http://kabinysanitarne.pl/blog/projektowanie-toalet-publicznych ). Komfort użytkowania zapewnią kosze na śmieci, kosze sanitarne, lustra, podajniki na mydło, papierowe ręczniki lub elektryczne suszarki, nakładki na toaletę, przewijak.

Eleganckie akcesoria łazienkowe: dozowniki na mydło, pojemniki na papier toaletowy i papierowe ręczniki, suszarki do rąk, przewijaki dla niemowląt to dziś niezbędne udogodnienia w każdej toalecie w obiektach użyteczności publicznej.


W obiektach użyteczności publicznej niezbędne jest również zapewnienie toalety osobom niepełnosprawnym, zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wraz z niezbędnym wyposażeniem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

(§ 86. Ustęp dla osób niepełnosprawnych, 1. W budynku, na kondygnacjach dostępnych dla osób niepełnosprawnych, co najmniej jedno z ogólnodostępnych pomieszczeń higienicznosanitarnych powinno być przystosowane dla tych osób przez:
1) zapewnienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m;
2) stosowanie w tych pomieszczeniach i na trasie dojazdu do nich drzwi bez progów;
3) zainstalowanie odpowiednio przystosowanej, co najmniej jednej miski ustępowej i umywalki, a także jednego natrysku, jeżeli ze względu na przeznaczenie przewiduje się w budynku takie urządzenia).
4) zainstalowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higienicznosanitarnych.



Architektura pełni ważną funkcję kulturotwórczą i wychowawczą w społeczeństwie. Socjologowie od dawna badają zależności jakie zachodzą pomiędzy konkretną przestrzenią, a zachowaniem do jakiego ona niejako „zmusza” swoich użytkowników. Warto zatem wykorzystać tę wiedzę w praktyce projektując przebieralnie na basenach, zapewniając każdemu z korzystających, w tym również osobom niepełnosprawnym, możliwość do przebrania się w warunkach zapewniających mu poczucie godności i intymności.



Pełna wersja artykułu „Jak zaprojektować toalety i przebieralnie basenowe” wraz z listą publikacji zwierających wytyczne dotyczące projektowania toalet i przebieralni basenowych jest dostępna na blogu firmowym Kabis: http://kabinysanitarne.pl/blog/jak-zaprojektowac-toalety-i-przebieralnie-basenowe


O firmie Kabis
Kabiny sanitarne produkowane przez Kabis™ tworzone są z najlepszej jakości materiałów. Przy każdym realizowanym przez nas projekcie czuwa grono specjalistów dzięki czemu mają Państwo pewność że każdy projekt zostanie dopięty na "ostatni guzik". Dostarczamy inwestorom sprawdzone rozwiązania w zakresie ergonomicznego, estetycznego i oszczędnego zagospodarowania toalet. Oferujemy gotowe projekty oraz tworzymy realizacje na indywidualne potrzeby.

Naszą misją jest tworzenie przyjaznego i użytecznego środowiska w obrębie toalet publicznych. Na idealny obiekt czy budynek składają się przecież wygodne i czyste toalety, kabiny sanitarne oraz akcesoria łazienkowe. Jednak o tym, aby pomieszczenia sanitarne takie właśnie były, trzeba myśleć już w fazie projektu dlatego misją Kabis™ jest także edukacja architektów oraz branży budowlanej w zakresie nowoczesnych i ergonomicznych toalet. Wychodząc naprzeciw stawianym nam zadaniom dostarczamy rozwiązania gotowe i sprawdzone. Dające użytkownikom oraz inwestorom gwarancje użyteczności, opłacalności oraz minimalnych kosztów eksploatacyjnych.

1 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Przeczytaj także: „HPL - idealna inwestycja na kryzys” - www.basenprof.pl/artykuly/137/hpl_-_idealna_inwestycja_na_kryzys.html

zamknij

Przeczytaj także

LUMISO POOLTEST EXPERT to wieloparametrowy fotometr
LUMISO POOLTEST EXPERT marki Palintest to wieloparametrowy fotometr zaprojektowany jako uniwersalne rozwiązanie do profesjonalnego badania wody w basenach i wannach SPA. Przystosowany jest do szybkiego i skutecznego badania wielu [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.