Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter

Baseny na świeciewięcej informacji


Ostatnie komentarze:
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]
 • 2022-06-07 09:45:37 - anonim
  Czy polskie przepisy aktualnie regulują kwestie antypoślizgowości posadzek na basenach hotelowych i powyższe zasady z artykuły z nich wynikają czy jest to tylko Państwa [...]
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)

 • Khan Shatyr - foto khanshatyr.com
  Dodaj komentarz
  0
  2016-01-20
  Khan Shatyr – tropiki przy -30°C
  Kazachstan to dziewiąte pod względem powierzchni państwo na świecie leżące na pograniczu dwóch kontynentów Europy oraz Azji. W nowożytnej historii zaistniało całkiem niedawno, bo powstało dopiero po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Jednak warto wspomnieć, że historia tego obszaru i zlokalizowanych tutaj państw sięga wiele wieków wstecz. Mniej więcej do I tysiąclecia p. n. e.

  Przed uzyskaniem niepodległości Kazachstan był radzieckim poligonem doświadczalnym dla broni jądrowej, tutaj także stacjonowała baza startowa dla promów kosmicznych o nazwie Bajkonur.

  Kiedyś jedna z najbiedniejszych republik Związku Radzieckiego, dziś dzięki bogatym złożom surowców mineralnych przeżywa gospodarczy boom, stając się najważniejszym graczem regionu Azji Centralnej. W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2013", który ocenia łatwość prowadzenia biznesu w 185 krajach, Kazachstan znalazł się na 49. miejscu.

  Stolicą Kazachstanu jest pełna ekstrawaganckich, nowoczesnych budynków Astana. Bliźniacze złote wieże, zwieńczony błękitną kopułą gigantyczny pałac prezydencki, przytłaczający rozmachem budynek parlamentu. Pomiędzy szerokimi bulwarami stoi ogromne centrum handlowe w kształcie namiotu oraz potężny meczet. Wszystko to dopełnia sala koncertowa w kształcie płatków kwiatowych czy zbudowanej specjalnie na Kongres Liderów Religii,  zmieniającej kolory szklanej Piramidy Pokoju i Pojednania. Według zamysłu Astana ma być stolicą nie tylko Kazachstanu, ale całej Azji Centralnej. Ciekawostką jest, że miastem partnerskim Astany jest Gdańsk.

  Wspomniane centrum handlowe to największa na świecie budowla w kształcie namiotu. Zaprojektował ją Norman Foster, który jest m.in. twórcą warszawskiego biurowca Metropolitan, terminala pasażerskiego portu lotniczego Londyn-Stansted, stadionu Wembley w Londynie czy też najwyższego na świecie mostu biegnącego nad doliną rzeki Tarn we Francji.

  Khan Shatyr (w tłumaczeniu Namiot Chana) – bo taką nazwę nosi obiekt - ma 150 metrów wysokości, a jego budowa kosztowało 400 mln dolarów. Wewnątrz znajdują się drogie markowe butiki, hipermarket, restauracje, kina, ogród botaniczny, centrum spa, place zabaw dla dzieci, małe pole golfowe, ścieżki dla biegaczy, a nawet boisko.

  Nas najbardziej jednak zainteresował poziom piąty Khan Shatyr, na którym to znajduje się park wodny. Do dyspozycji gości jest tam basen ze sztucznymi falami, leniwa rzeka wraz z wodospadem oraz piaszczysta plaża z piaskiem przywiezionym aż z Malediwów. Całość otaczają palmy, drzewa owocowe i kolorowe kwiaty. Zamysłem projektanta było stworzenie egzotycznej laguny, co przy mroźnych zimach i temperaturze spadającej nawet poniżej -30°C stanowi ogromną atrakcję.
  Źródło: kazachstan.pl; khanshatyr.com;
  Autor: DoP – portal Basenprof
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Rusza otwarcie wrocławskiego Aquaparku na Brochowie
  Mieszkańcy Wrocławia z niecierpliwością czekają na otwarcie brochowskiego basenu przy ul. Polnej. Będzie to nie tylko zwykłe kąpielisko, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny, w którym znajdą się cztery baseny, sauna i [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.