Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Infrastruktura sportowawięcej


Foto - szczyrk.cos.pl

2023-04-12
Nowoczesne inwestycje w COS-OPO w Szczyrku
Nowoczesna kolej kanapowa oraz wyciąg orczykowy na Skrzycznem, a także rozbudowa tras biegowo-biathlonowych „Kubalonka” to inwestycje, które w najbliższym czasie będą przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. To inwestycje strategiczne z perspektywy polskiego sportu wyczynowego.

– Trasy biegowe i biathlonowe na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w COS-OPO w Szczyrku. Zbudujemy absolutnie unikalny, TOP 3 na skalę światową obiekt, który pozwoli na organizację imprez rangi mistrzostw świata, czy Pucharu Świata – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas konferencji prasowej w Szczyrku.

Nowa kolej linowa, wyciąg i trasy biegowo-biathlonowe w COS-OPO Szczyrk

W trakcie konferencji omówione zostały zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury narciarskiej w Ośrodku Skrzyczne i przebudową całorocznych tras biegowych na Kubalonce.

Na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Z kolei nowy wyciąg orczykowy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górę 790 osób w ciągu godziny. Przetarg na inwestycje na Skrzycznem zostanie rozstrzygnięty za dwa tygodnie. Trasa narciarska na Skrzycznem będzie miała długość 1150 metrów i różnicę poziomów wynoszącą 300 metrów. Trasa ma homologację FIS w slalomie gigancie i slalomie.


 
Podczas konferencji przedstawiono również koncepcję rozbudowy tras biegowo-biathlonowych Kubalonka, gdzie ma powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, lecz także zawodów najwyższej klasy. Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu.

– To inwestycje strategiczne z perspektywy rozwoju polskiego sportu wyczynowego. To, co dziś zapowiedzieliśmy, to zupełnie nowe oblicze COS-u w Szczyrku, inwestycja w nowe wyciągi, w nową trasę, która miałaby służyć tylko i wyłącznie polskim sportowcom, polskim klubom sportowym, wyłączona z turystyki, trasa trudniejsza, wymagająca, oblodzona, dostosowana do najwyższych FIS-owskich warunków. Myślę, że jest to zupełnie nowa jakość w tej części Polski, jakość, która będzie doceniana nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie, co pozwoli rozgrywać tutaj imprezy najwyższej rangi, również igrzysk olimpijskich, do których standardów będziemy ten obiekt dostosowywać – podkreślił minister Bortniczuk.


 
Ministerstwo Sportu i Turystyki wspiera rozwój COS-OPO

Rozwój infrastruktury narciarskiej w Ośrodku Skrzyczne i przebudowa całorocznych tras biegowych na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki w ośrodkach Centralnego Ośrodka Sportu.

Aktualnie m.in. w Zakopanem powstaje kryty tor do łyżwiarstwa szybkiego, a w związku z organizacją Igrzysk Europejskich 2023 przy Średniej Krokwi stanie trybuna o pojemności dwóch tysięcy miejsc. Ponadto obiekty COS w Zakopanem zostaną wyposażone w klimatyzację, a w ośrodku znajdzie się też sześć nowych ringów bokserskich. Inne kluczowe inwestycje w COS-OPO to np. hala wielofunkcyjna w Wałczu czy internaty sportowe w Giżycku i Cetniewie.

Tylko w 2022 r. przeznaczyliśmy na inwestycje o szczególnym znaczeniu dla sportu 233 mln zł.

W latach 2016-2023 dofinansowaliśmy ze środków FRKF 21 inwestycji w COS-OPO Szczyrk na łączną kwotę ponad 107 mln zł.
Materiały: COS Szczyrk

zamknij

Przeczytaj także

Oszczędności basenów na energii i cieple
Obiekty sportowe, rekreacyjne i hotelowe mają duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę na basenach i zapleczach sanitarnych. To generuje potężne koszty, których niejednokrotnie obiekty nie mogą dźwignąć. Rozwiązaniem [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.