Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej


Mariusz Ruszowski - Dyrektor Kontraktu Warbud S.A.

2022-12-21
Rozmowa z Mariuszem Ruszowskim - Dyrektorem Kontraktu Aquaparku Płock
Aquapark Miodolanka, którego  nazwa nawiązuje do ulicy, na której znajdował się będzie Aquapark, a także do basenu "Podolanka" znajdującego się w Płocku jest już w połowie prac budowlanych. Niedawno została zawieszona na nim wiecha. O obecnym etapie inwestycji, technologii, a także budowie Aquaparku podczas szalejącej inflacji rozmawiamy z Dyrektorem Kontraktu Warbud S.A. - Mariuszem Ruszowskim.


Joanna Maląg: Prace na placu budowy posuwają się w zawrotnym tempie. Proszę powiedzieć na jakim etapie jest inwestycja i na kiedy planowane jest otwarcie? Czy odbędzie się ono w założonym terminie, gdyż zgodnie z umową mają Państwo 33 miesiące na projekt i budowę Aquaparku?

Mariusz Ruszowski
: Zgadza się. Pomimo wielu trudności, jakie napotkaliśmy w minionym roku, a związanych zarówno z perturbacjami na rynku od strony gospodarczej, jak również problemami czysto technicznymi wynikającymi z konieczności dodatkowego wzmocnienia podłoża gruntowego - można powiedzieć, że prace przebiegają w zawrotnym tempie. Kadra budowy robi wszystko, by dotrzymać terminu. Patrzymy z optymizmem na kolejny rok, jaki nam pozostał w realizacji, z pełną wiarą w sukces tego projektu.

A jak idzie proces pozyskiwania podwykonawców? Czy już mają Państwo wszystko ustalone?


Proces kontraktacji prac przebiega bez większych zakłóceń, natomiast faktem jest, iż nie jest możliwe pozyskiwanie kolejnych zakresów prac podwykonawczych bez konieczności waloryzacji robót względem ceny wyjściowej. Kontakt podpisaliśmy w pierwszym kwartale roku 2021, a jak wiemy, zmiany na rynku spowodowały bolesne konsekwencje, z którymi boryka się cała branża budowlana, nie tylko Warbud.

Jaki będzie zastosowany system filtracji wody? Czy skłaniają się Państwo do tradycyjnych rozwiązań ze złożem kwarcowym, czy może w grę wchodzi jakieś innowacyjne rozwiązanie?


W przypadku tej inwestycji zastosujemy system filtracji podciśnieniowej ze złożem filtracyjnym piaskowo-żwirowym, z warstwą węgla aktywnego. Takie rozwiązanie podyktowały zapisy Programu Funkcjonalnego i naturalnie Umowa.

Na wizualizacji można zaobserwować bogatą strefę Saun. Proszę opowiedzieć, jakie tam będą sauny i ile? Czy będą one wykorzystywane do rytuałów saunowych, które cieszą się dużą popularnością wśród fanów tej formy rekreacji?


W strefie saun odnajdziemy wszystkie występujące obecnie na rynku odmiany: parową , fińską, infrared. Znajdzie się tam strefa aromaterapii i ściana solna. Obiekt dysponować będzie wannami schładzającymi, natryskami oraz trzema wannami jacuzzi. Atrakcje te zajmą niemal 500 m2 powierzchni (!). Tak duża strefa świadczy o potencjale Aquaparku. Daje możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni np. na potrzeby organizacji wspomnianych przez Panią seansów. Faktycznie, są one odpowiedzią na oczekiwania społeczności i myślę, że wpiszą się na stałe w układ funkcjonalno-przestrzenny tego typu obiektów. Zarządzanie strefą saun w płockim Aquaparku – tak od strony popytowej, jak i marketingowej leży w kompetencjach Partnera Publicznego. Z pewnością doświadczenie pozyskane w związku z użytkowaniem istniejących w Płocku obiektów rekreacyjnych, zostanie tu właściwie wykorzystane.

A jakie mają Państwo plany marketingowe na pierwsze miesiące po otwarciu?


Będzie to zapewne aktywność oparta na mediach i kanałach informacyjnych. Pozwalają dziś one na dotarcie do największego grona odbiorców, zainteresowanych tematyką rekreacyjno-basenową. Płocki Aquapark bez wątpienia będzie obiektem nietuzinkowym. Nie tylko z uwagi na formułę w jakiej powstaje - czyli PPP, ale poprzez nasycenie atrakcjami i zastosowane technologie. Nieodzownym elementem kampanii promocyjnej jest analiza i optymalne zarządzanie mediami. To tak jak w budownictwie - ciągła praca nad efektem i optymalizacją kosztów.

Jest to pierwszy Aquapark w Płocku. Na pewno jego otwarcie przyciągnie wielu odwiedzających. Pytanie jak ich utrzymać? Czy jest na to gotowa recepta?


To raczej pytanie do włodarzy Miasta. Działania marketingowe leżą bowiem po stronie Partnera Publicznego. Nie martwiłbym się, przy tak dużym potencjale obiektu, który został zaprojektowany tak, by optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i maksymalnie nasycić ją atrakcjami - zadanie to nie powinno być trudne.

Ostatnie pytanie. Obiekt powstanie w formule "zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj i utrzymaj". Czy z racji szalejącej inflacji oraz podwyżek mediów i prądu, utrzymanie tej inwestycji będzie rentowne?


Obiekt specjalnie wyposażono w alternatywne, w znaczeniu zastępujących się wzajemnie, źródła ciepła, systemy odzysku wody i energii cieplnej, kogenerację oraz panele PV. Nad ich pracą czuwać będzie inteligentny system zarządzania budynkowego BMS. Jego zadaniem jest dbałość o najbardziej optymalne zużycie mediów. Dzięki możliwościom sterowania, działanie Aquaparku opierać się będzie o najbardziej ekonomicznie uzasadnione w danym czasie źródło energii. Praca budynku „dopasuje się” do optymalnego efektu finansowego w danym roku rozliczeniowym, bez straty ani na jakości ani na atrakcyjności oferty obiektu, skierowanej do mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.
Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof
Materiały: Warbud S.A.
Przeczytaj także:
„Wieści z Budowy płockiego Aquaparku”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3359/wiesci_z_budowy_plockiego_aquaparku.html

„Warbud zrealizuje Aquapark w Płocku w formule PPP” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3058/warbud_zrealizuje_aquapark_w_plocku_w_formule_ppp.html

zamknij

Przeczytaj także

Solanka
Według hydrogeologii solanka jest wodą o mineralizacji ogólnej wynoszącej co najmniej 35 g/dm3. W dziedzinie zwanej balneoterapią solankę wykorzystuje się do kąpieli. Stosuje się do tej czynności wodę [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.