Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów2016-09-06
Rytuał saunowy w aquaparkowym i hotelowym SPA
Strefy saunowe

W dzisiejszych czasach, niezależnie od lokalizacji Aquaparki, hotele Spa&Wellness oraz studia odnowy biologicznej poszerzają swoją ofertę o obszar, w którym znajduje się kilka rodzajów saun suchych i łaźni parowych. Stają się one elementem ich struktury i są szczegółowo opisywane w ofertach. Są jednym ze składników wpływających na dokonywanie wyborów przez potencjalnych klientów, dla których to standard mający zapewnić dobre samopoczucie, odnowę biologiczną i oderwanie się od problemów życia codziennego. Kabiny ciepła stwarzają warunki do zaspokojenia potrzeb klientów związanych z relaksem i odprężeniem. Rekreacja oparta na korzystaniu z saun ma również właściwości lecznicze a zdrowie to w bieżącej erze jedna z najważniejszych wartości dla człowieka.


Co to jest rytuał saunowy?


W związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na usługi związane z saunami i zapewnieniem relaksu, obiekty basenowe oraz hotele SPA wprowadzają do swojej oferty tzw. rytuały saunowe. Ich inne nazwy to seans parowy, zapachowy, aromaterapeutyczny.

Jest to trend zaczerpnięty z zachodu (Niemcy), gdzie takie zabiegi w saunach odbywają się praktycznie we wszystkich obiektach wyposażonych w sauny. W kraju naszych sąsiadów nosi to nazwę „aufguss” i w dosłownym tłumaczeniu znaczy „napar”.

Rytuał saunowy
to zabieg aromaterapeutyczny w saunie suchej przeprowadzany przez wyszkolonego pracownika tzw. mistrza sauny. Najczęściej jest to masażysta, fizjoterapeuta lub specjalnie zatrudniony pracownik na ten etat. Polewa on rozcieńczonymi olejkami eterycznymi rozgrzane kamienie w saunie i rozprzestrzenia wytworzoną w ten sposób parę za pomocą ręcznika, wachlarza lub flagi. Jego zadaniem jest ukierunkowanie wilgotnych oparów znad pieca w kierunku korzystających z sauny. Dodatkowo promuje on poprawną kulturę saunową np. przestrzeganie zasady, że każda część ciała znajduje się na ręczniku, co wpływa na higienę klientów oraz utrzymanie czystości w saunie. Mówi również o metodyce korzystania z kabiny ciepła, o obowiązku schłodzenia się i odpoczynku po nagrzaniu ciała.

Przeprowadzanie rytuałów saunowych pozytywnie wpływa na intensywność przegrzewania ciała oraz na zwiększenie relaksu. Klienci poprzez kontakt z aromatyzowaną parą doznają „uderzeń” temperatury, wilgotności i zapachu, co potęguje działanie aromaterapii w saunie. Zabieg trwa około 10 minut, podczas których mistrz sauny 3 razy, na zamianę polewa kamienie i rozdmuchuje powietrze. Specjalna mieszanka olejków eterycznych przygotowywana jest wcześniej w cebrzyku. Z niego za pomocą drewnianej lub metalowej chochli polewane są kamienie w saunie. Dodatkowo osoba prowadząca seans uatrakcyjnia klientom czas w środku sauny poprzez różnego typu działania np.:
 
podaje kostki lodu do nacierania ciała w środku sauny, w momencie kiedy jest już naprawdę gorąco,
 
częstuje klientów np. zmrożonymi owocami, cukierkami eukaliptusowymi i innymi orzeźwiającymi produktami spożywczymi,
 
częstuje różnymi formami napojów np. mrożoną kawą, egzotycznym koktajlem czy sokiem owocowym,
 
przebiera się za różne postacie,
 
gra na instrumentach,
 
podaje zamrożone szmatki, nasączone np. olejkiem migdałowym, do nacierania ciała
 
używa witek brzozowych i za ich pomocą masuje ciała klientów.

Wszystkie te działania wprowadzane są, aby wpłynąć pozytywnie na satysfakcję klienta oraz jego relaks.
Główną właściwością rytuałów saunowych jest wzmożona aromaterapia, o działaniu której mistrz sauny informuje na początku seansu. Aromaterapia jest jedną z metod medycyny naturalnej. Polega na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych i wprowadzaniu ich do organizmu za pomocą dróg oddechowych i poprzez skórę np. olejek pomarańczowy ma działanie relaksujące a mięta pieprzowa inhalacyjne.


Zabiegi kosmetyczne w saunie


Sauna sucha i łaźnia parowa to idealne miejsca do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych, gdzie wysoka temperatura stymuluje otwarcie porów w skórze i ułatwia wnikanie składników aktywnych w jej głąb. Wpływa to na nawilżenie i wygładzenie cery. W saunach można korzystać z kremów miodowych, peelingów solnych oraz maseczek do włosów. Wszystkie te produkty pozytywnie wpływają na nasze ciało poprzez warunki panujące w kabinach ciepła.


Szkolenia z rytuałów saunowych


Firma Bassau Sp. z o.o. opierając się na długoletnim doświadczeniu w kraju i za granicą, proponuje kompleksowe i profesjonalne doradztwo w zakresie zwiększenia przychodów ze stref saun.

W ramach tej usługi oferujemy:
 
szkolenia dla personelu i osób zarządzających strefami saun skierowane do hoteli, Aquaparków i centrów Spa&Wellness
 
szkolenia z przeprowadzania rytuałów saunowych
 
długoterminowe doradztwo w zarządzaniu strefą saun
 
narzędzia pozwalające na zwiększenie frekwencji w strefach saun
 
narzędzia zwiększające długość pobytu klienta w strefie saun
 
narzędzia wpływające na zadowolenia klienta
 
kosmetyki do wykorzystania w saunie jako źródło dodatkowych przychodów
 
aromaterapię do saun suchych, łaźni parowych oraz pomieszczeń Spa&Wellness

Podsumowując, rytuały saunowe są w obiektach basenowych i SPA narzędziem, które można wykorzystać na klika sposobów. Można na nich zarabiać, można nimi spowodować, że zwiększy się frekwencja w strefach saun, można również wykorzystać je jako zabiegi upiększające. Dzięki takiej różnorodności w wykorzystaniu seansów coraz więcej obiektów decyduje się na wprowadzeni ich do swojej oferty a za jakiś czas klient przyzwyczajony do tych udogodnień będzie niezadowolony, jeżeli nie zaoferuje mu tego kolejny hotel czy centrum Spa, z którego aktualnie korzysta. Aby w pełni wykorzystać walory stref saun i zaspokoić wszystkie potrzeby klienta, rytuały saunowe muszą być częścią oferty, którą chcemy zaoferować potencjalnym konsumentom.


Podaruj swoim klientom niezapomniany rytuał saunowy i skontaktuj się z doradcą:


Bassau
Sp. z o.o.
tel. 77 464 96 74
Dawid Bochen
– doradca w zakresie prowadzenia stref saunowych na pływalniach i hotelach Spa&Wellness: tel. kom. 883 000 464
www.bassau.pl
Autor: Dawid Bochen – Bassau Sp. z o.o.

zamknij

Przeczytaj także

Automatyczna bezdotykowa mobilna stacja do dezynfekcji stóp
Stacja do dezynfekcji stóp (nogomyjka) to innowacyjny i jedyny taki produkt na rynku. Brak kontaktu stopy z urządzeniem i dozowanie dezynfekcji dzięki czujce ruchu, pozwala na utrzymanie bezwzględnej czystości i [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.