Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów
2017-01-27
Aufguss – na tym się zarabia
Aufguss (napar) to pochodzące z j. niemieckiego słowo oznaczające uderzenia pary wodnej wytworzonej podczas polewania wodą rozgrzanych kamieni w saunie. W Polsce stosuje się przeważnie nazewnictwo takie jak ceremonia saunowa lub zapachowa oraz rytuał saunowy.

Ceremonie saunowe są ogromnie popularne u naszych zachodnich sąsiadów, jednak od kilku lat również w naszym kraju zauważa się tendencję wzrostową popularności tychże rytuałów.

Ceremonia rozpoczyna się od wywołania przez saunamistrza (z j.niem. Saunameister) mocnego uderzenia pary. W kolejnym etapie mistrz ceremonii wykonuje intensywne ruchy ręcznikiem, wachlarzem, chustą lub innym przedmiotem, prowadząc wytworzoną parę w kierunku saunowiczów.

Taki rytuał trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut podczas których klienci saunarium uczestniczą często w pewnego rodzaju teatrze, ponieważ kreatywni saunamistrzowie przygotowują na tą okazję specjalne programy artystyczne. Wykorzystuje się w nich światła, muzykę, taniec, elementy kabaretowe lub inspiracje zaczerpnięte z literatury i filmów. A wszystko to dopracowuje się w szczegółach na które składają się np. odpowiednio dobrane tematycznie stroje, akcesoria, wystrój sauny oraz nawiązujące do wydarzenia, często intrygujące nazwy. Tutaj liczy się inwencja twórcza i nieograniczona wyobraźnia.

Doznania podczas ceremonii saunowej są naprawdę niepowtarzalne, ponieważ oprócz sfery dla ducha stosuje się także zabiegi dla ciała. Przykładem mogą tu być peelingi ciała, dodawanie do wody polewającej kamienie olejków eterycznych, posypywanie kamieni kruszonym lodem, smaganie się brzozowymi witkami itp.

O tym, jak popularne są saunowe rytuały świadczy fakt, iż oprócz lokalnych konkursów co roku odbywają się międzynarodowe mistrzostwa saunamistrzów, w których z sukcesami biorą udział także polscy specjaliści od saunowania. Ciekawostką jest jedna z konkurencji podczas której badana jest prędkości powietrza wytworzonego podczas machnięcia ręcznikiem – rekordziści osiągają nawet 40 km/h.

Z myślą o popularyzacji saunowania powstała w Polsce organizacja zrzeszająca zarówno miłośników tej zdrowej rozrywki, jak i dobre, godne polecenia saunaria. Polskie Towarzystwo Saunowe postawiło sobie za cel także naukę poprawnego saunowania.

Nic dziwnego, że Aufguss cieszy się tak dużą popularnością. To także bardzo ważny element popularyzujący sauny w Polsce – dzięki rytuałom coraz więcej osób interesuje się możliwością saunowania, co cieszy nie tylko ze względu na dobroczynne dla zdrowia właściwości, ale jest także dobrą wiadomością dla zarządców obiektów posiadających sauny, bo strefy te napędzają im coraz więcej klientów. Słychać coraz więcej opinii, że sauny znacznie wpływają na przychody obiektu, dlatego wielu inwestorów decyduje się na rozbudowę stref saunowych. Co ważne, nawet mniejsze obiekty mogą wdrożyć rytuały do swojej oferty – wystarczy tylko przeszkolenie wybranego pracownika i odpowiednia promocja nowej usługi a można pozyskać zupełnie nową grupę klientów dla swojego obiektu.

Osoby zainteresowane doradztwem i szkoleniem zapraszamy po więcej informacji: www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1121/wsparcie_w_zarzadzaniu_saunarium_-_szkolenia_i_doradztwo.html
Autor: Diana Sinkiewicz – portal Basemprof

zamknij

Przeczytaj także

Prysznic wrażeń - zanurzenie w świat natury
Prysznic wrażeń to spektakularna, relaksująca kąpiel z efektami świetlnymi, zapachami olejków eterycznych, dźwiękami muzyki lub odgłosami natury. Wchodząc do kabiny prysznicowej przenosimy się w fascynujący, relaksacyjny [...]
PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
Page generated in 0.01838 seconds.