Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułówKule lodowe z olejkiem eterycznym przygotowane przed seansem - foto Bassau.pl

2017-09-01
Olejki eteryczne - skuteczna aromaterapia w Spa
W dzisiejszych czasach, strefy Spa&Wellness, centra odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne i inne tego typu obiekty, to miejsca relaksu oraz szczególnych doznań służące swoim klientom. Pobyt w takich placówkach ma za zadanie zlikwidować zaburzenia równowagi ciała i umysłu. Na uzyskanie dobrego samopoczucia i ogólnego dobrostanu ma wpływ kilka czynników a jednym z nich jest zapach, który otacza nas z każdej strony. Jest on znakomitym i niedającym się niczym zastąpić uzupełnieniem wszystkich zabiegów kosmetycznych oraz seansów w saunie i łaźni parowej. Naturalne substancje pochodzenia roślinnego odgrywają ogromną rolę ponieważ mają szereg cennych właściwości terapeutycznych i leczniczych.


Aromaterapia

Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się metod medycyny naturalnej, szczególnie jeżeli chodzi o jej zastosowanie w inhalacjach, kosmetyce, pielęgnacji, hydroterapii oraz masażach, zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Metoda ta jest oparta o wielowiekową tradycję i najnowsze badania aplikacyjne i kliniczne. Polega ona na wprowadzaniu naturalnych roślinnych olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wdychanie, inhalacje, seanse aromaterapeutyczne w saunie) i poprzez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki, zabiegi). Metody te mają na celu wprowadzenie do układu krążenia substancji biologicznie czynnych zawartych w komórkach roślinnych, które działają na rozmaite dolegliwości oraz wpływają na psychikę. Badania wykazują, że jest to działanie bardzo skuteczne, kompleksowe i intensywne.


Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są to substancje pozyskiwane z surowców roślinnych takich jak liście, korzenie, ziele, drewno, kora, nasiona, gałązki, owoce i kwiaty. Otrzymywane są one w zależności od gatunku rośliny na kilka sposobów:
 • poprzez destylację z parą wodną lub wodą np. olejek lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, cynamonowy,
 • poprzez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców np. olejek pomarańczowy, cytrynowy, bergamotowy, trawy cytrynowej,
 • poprzez suchą destylację drewna np. olejki dziegciowe.


Otrzymane w ten sposób olejki zawierają roślinne substancję czynne, które mają różne właściwości.
To dzięki nim np. olejek bergamotowy jest naturalnym dezodorantem, który wykazuje szczególne działanie na bakterie powodujące rozkład potu i zły zapach skóry a olejek drzewa herbacianego jest najsilniejszym, naturalnym środkiem przeciwmikrobowym.

Ze względu na pochodzenie, właściwości, lotność i trwałość olejki można podzielić na:

 • cytrusowe (krwista pomarańcza, cytryna, trawa cytrynowa, liść pomarańczy, bergamotka, mandarynka, limetka, werbena egzotyczna),
 • ziołowe (szałwia lekarska, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, melisa, kolendra, majeranek, oregano),
 • leśne (sosna zwyczajna, cyprys, świerk, jodła),
 • kwiatowe (geranium, lawenda, drzewo różane),
 • korzenne (cynamonowiec, goździk, imbir, muszkatołowiec),
 • drzewne (cedr, drzewo sandałowe).

W zależności od rodzaju olejków, może on mieć różny wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny poprzez relaksację, odświeżenie, stymulację lub pobudzenie i dodanie wigoru. Substancje roślinne mają również ogromy wpływ na procesy zachodzące w naszym organizmie i tak poprzez ich użycie możemy łagodzić: stany zapalne, inhalować drogi oddechowe, wpływać na układ krwionośny, dokrewny i limfatyczny. Możliwości w zastosowaniu olejków są ogromne a wszystko zależy od ich odpowiedniego dobrania, często według indywidualnych preferencji klienta. Dobór i technika stosowania wymagają odpowiedniej wiedzy o właściwościach, oddziaływaniu i przeciwwskazaniach.


Olejki eteryczne w SPA
W zależności od rodzaju pomieszczeń i zabiegów olejki stosowane są do:
 • ogólnego nawaniania pomieszczeń takich jak pokoje zabiegowe/masażu, recepcja hotelowa i Spa,
 • seansów aromaterapeutycznych/inhalacyjnych w saunie za pomocą specjalnie przygotowanych kul lodowych i łaźni parowej,
 • zabiegów na skórę takich jak masaż i zabiegi kosmetyczne jako składniki preparatów,
 • kąpieli aromaterapeutycznych.


Szkolenia
Zainteresowanych szkoleniami z wykorzystania olejków eterycznych w saunie i Spa zapraszamy do kontaktu ekspertem portalu Basenprof:
Dawid Bochen:  tel.  +48 883 000 464; e-mail: dawid.bochen@bassau.pl.

Olejki eteryczne dostępne są tutaj: http://bassau.pl/sklep/pl/119-naturalne-olejki-100
Autor: Dawid Bochen – Bassau Sp. z o.o.
Przeczytaj także:
„Spa & Wellness i rodzaje saun w obiektach”
- www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1349/spa_wellness_i_rodzaje_saun_w_obiektach.html

„Rytuał saunowy w aquaparkowym i hotelowym SPA” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1119/rytual_saunowy_w_aquaparkowym_i_hotelowym_spa.html

„Aufguss – na tym się zarabia” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1256/aufguss_na_tym_sie_zarabia.html

„Showman i szaman, czyli saunamajster” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1118/showman_i_szaman_czyli_saunamajster.html

zamknij

Przeczytaj także

Jak bezpiecznie i trwale zmodernizować obiekt basenowy na cały okres jego użytkowania?
Baseny to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał [...]
PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
Page generated in 0.02032 seconds.