Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów


Kule lodowe z olejkiem eterycznym przygotowane przed seansem - foto Bassau.pl

2017-09-01
Olejki eteryczne - skuteczna aromaterapia w Spa
W dzisiejszych czasach, strefy Spa&Wellness, centra odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne i inne tego typu obiekty, to miejsca relaksu oraz szczególnych doznań służące swoim klientom. Pobyt w takich placówkach ma za zadanie zlikwidować zaburzenia równowagi ciała i umysłu. Na uzyskanie dobrego samopoczucia i ogólnego dobrostanu ma wpływ kilka czynników a jednym z nich jest zapach, który otacza nas z każdej strony. Jest on znakomitym i niedającym się niczym zastąpić uzupełnieniem wszystkich zabiegów kosmetycznych oraz seansów w saunie i łaźni parowej. Naturalne substancje pochodzenia roślinnego odgrywają ogromną rolę ponieważ mają szereg cennych właściwości terapeutycznych i leczniczych.


Aromaterapia

Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się metod medycyny naturalnej, szczególnie jeżeli chodzi o jej zastosowanie w inhalacjach, kosmetyce, pielęgnacji, hydroterapii oraz masażach, zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Metoda ta jest oparta o wielowiekową tradycję i najnowsze badania aplikacyjne i kliniczne. Polega ona na wprowadzaniu naturalnych roślinnych olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wdychanie, inhalacje, seanse aromaterapeutyczne w saunie) i poprzez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki, zabiegi). Metody te mają na celu wprowadzenie do układu krążenia substancji biologicznie czynnych zawartych w komórkach roślinnych, które działają na rozmaite dolegliwości oraz wpływają na psychikę. Badania wykazują, że jest to działanie bardzo skuteczne, kompleksowe i intensywne.


Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są to substancje pozyskiwane z surowców roślinnych takich jak liście, korzenie, ziele, drewno, kora, nasiona, gałązki, owoce i kwiaty. Otrzymywane są one w zależności od gatunku rośliny na kilka sposobów:
 • poprzez destylację z parą wodną lub wodą np. olejek lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, cynamonowy,
 • poprzez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców np. olejek pomarańczowy, cytrynowy, bergamotowy, trawy cytrynowej,
 • poprzez suchą destylację drewna np. olejki dziegciowe.


Otrzymane w ten sposób olejki zawierają roślinne substancję czynne, które mają różne właściwości.
To dzięki nim np. olejek bergamotowy jest naturalnym dezodorantem, który wykazuje szczególne działanie na bakterie powodujące rozkład potu i zły zapach skóry a olejek drzewa herbacianego jest najsilniejszym, naturalnym środkiem przeciwmikrobowym.

Ze względu na pochodzenie, właściwości, lotność i trwałość olejki można podzielić na:

 • cytrusowe (krwista pomarańcza, cytryna, trawa cytrynowa, liść pomarańczy, bergamotka, mandarynka, limetka, werbena egzotyczna),
 • ziołowe (szałwia lekarska, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, melisa, kolendra, majeranek, oregano),
 • leśne (sosna zwyczajna, cyprys, świerk, jodła),
 • kwiatowe (geranium, lawenda, drzewo różane),
 • korzenne (cynamonowiec, goździk, imbir, muszkatołowiec),
 • drzewne (cedr, drzewo sandałowe).

W zależności od rodzaju olejków, może on mieć różny wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny poprzez relaksację, odświeżenie, stymulację lub pobudzenie i dodanie wigoru. Substancje roślinne mają również ogromy wpływ na procesy zachodzące w naszym organizmie i tak poprzez ich użycie możemy łagodzić: stany zapalne, inhalować drogi oddechowe, wpływać na układ krwionośny, dokrewny i limfatyczny. Możliwości w zastosowaniu olejków są ogromne a wszystko zależy od ich odpowiedniego dobrania, często według indywidualnych preferencji klienta. Dobór i technika stosowania wymagają odpowiedniej wiedzy o właściwościach, oddziaływaniu i przeciwwskazaniach.


Olejki eteryczne w SPA
W zależności od rodzaju pomieszczeń i zabiegów olejki stosowane są do:
 • ogólnego nawaniania pomieszczeń takich jak pokoje zabiegowe/masażu, recepcja hotelowa i Spa,
 • seansów aromaterapeutycznych/inhalacyjnych w saunie za pomocą specjalnie przygotowanych kul lodowych i łaźni parowej,
 • zabiegów na skórę takich jak masaż i zabiegi kosmetyczne jako składniki preparatów,
 • kąpieli aromaterapeutycznych.


Szkolenia
Zainteresowanych szkoleniami z wykorzystania olejków eterycznych w saunie i Spa zapraszamy do kontaktu ekspertem portalu Basenprof:
Dawid Bochen:  tel.  +48 883 000 464; e-mail: dawid.bochen@bassau.pl.

Olejki eteryczne dostępne są tutaj: http://bassau.pl/sklep/pl/119-naturalne-olejki-100
Autor: Dawid Bochen – Bassau Sp. z o.o.
Przeczytaj także:
„Spa & Wellness i rodzaje saun w obiektach”
- www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1349/spa_wellness_i_rodzaje_saun_w_obiektach.html

„Rytuał saunowy w aquaparkowym i hotelowym SPA” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1119/rytual_saunowy_w_aquaparkowym_i_hotelowym_spa.html

„Aufguss – na tym się zarabia” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1256/aufguss_na_tym_sie_zarabia.html

„Showman i szaman, czyli saunamajster” - www.basenprof.pl/sauny/artykuly/1118/showman_i_szaman_czyli_saunamajster.html

zamknij

Przeczytaj także

Astoria z technologią SIKA Poland
Budowa wielofunkcyjnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Astoria to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w Bydgoszczy w ciągu ostatnich dekad. Basen Astoria budzi ogromny sentyment wśród mieszkańców, bowiem od lat [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.