Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów
2015-03-10
Sauna - często, ale krótko

Saunowanie - to, co Finowie lubią najbardziej. Pobyt w saunie to nie tylko relaks i dobra rozrywka, ale przede wszystkim walory zdrowotne. Badania naukowców jednoznacznie wskazują, że solidne wypocenie się w łaźni ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Jednak warto pamiętać, że nieumiejętne korzystanie ze strefy saun może nam jednak zaszkodzić.

Jeden z naukowców Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, dr Jari A. Laukkanen postanowił sprawdzić jak optymalnie należy z sauny korzystać. Przeanalizował więc dane 2,3 tysięcy Finów w wieku 42-60 lat, których życie było opisywane przez 20 lat. Wyniki jakie otrzymał wskazały, że ci, którzy korzystali z sauny często, cieszyli się lepszym zdrowiem. U mężczyzn, którzy przebywali w saunie od 4 do 7 razy w tygodniu stwierdzono aż o 63 procent mniejsze ryzyko zagrożenia śmiercią spowodowaną chorobami serca niż u panów, którzy do sauny chodzili tylko raz w tygodniu. Badania wykazały też, że najwięksi miłośnicy saunowania byli aż o 40 procent mniej zagrożeni śmiercią niż pozostali.

Co ważne, aby osiągnąć najlepszy dla zdrowia efekt, w saunie nie powinno się spędzać jednorazowo więcej czasu niż 11 minut.


zamknij

Przeczytaj także

Czytniki szafkowe - mały, duży a może biometria?
Czytniki szafkowe to obecnie nieodzowny element w szatniach każdego nowoczesnego obiektu sportowego. To prosta, intuicyjna i praktyczna forma kontroli dostępu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji czytników, dlatego warto poznać [...]
PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
Page generated in 0.01669 seconds.