Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej


Dawid Bochen - Bassau - Foto - www.termyrzymskie.pl

2021-09-09
O Mistrzostwach Aufguss WM 2021 opowiada Dawid Bochen
Trwają Mistrzostwa Świata Saunamistrzów Aufguss WM 2021 w Termach Rzymskich w Pałacu Saturna w Czeladzi. Przez 7 dni najlepsi saunamistrzowie z całego świata zmierzą się ze sobą w walce o tytuł najlepszego na świecie saunamistrza w konkursie drużynowym oraz indywidualnym.

Mistrzostwa Świata Saunamistrzów odbywają się w Polsce po raz pierwszy. Na to wydarzenie na które zjechali się ludzie z całego świata. Saunamistrzowie są oceniani pod kątem takich kategorii jak: rozprowadzanie powietrza, zapachy, aromaterapia, show, rozprowadzanie ciepła po saunie. Celem Mistrzostw jest wyłonienie najlepszych na świecie saunamistrzów w konkursie drużynowym oraz indywidualnym. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który według jury i publiczności wykona najpiękniejszy seans saunowy. Używane są przy tym aromaty, muzyka, kostiumy czy choreografia, które w połączeniu ze sztuką poruszania ręcznikiem i wachlarzem,  czynią z rytuału unikalny pokaz.

Sponsorem imprezy jest od lat m.in. firma Bassau - producent chemii basenowej oraz aromaterapii i kosmetyków do sauny, łaźni parowej i SPA. O tym jak przebiegają Mistrzostwa Aufguss WM 2021 i jaką rolę w tym wydarzeniu odgrywa firma Bassau, opowiada nam Dawid Bochen - konsultant oraz praktyk w zakresie prowadzenia stref saunowych na pływalniach i hotelach Spa&Wellness, dyrektor handlowy, szkoleniowiec w firmie Bassau, utytułowany saunamistrz, a także ekspert portalu Basenprof w dziedzinie zarządzania saunariami.

Rozmowę przeprowadziła Jowita Kuzioła – Kierownik redakcji portalu Basenprof.


Jowita Kuzioła: Jaką rolę odgrywa firma Bassau w Mistrzostwach Świata saunamistrzów AUFGUSS WM 2021 i w jakim charakterze występuje?


Dawid Bochen: My jako firma Bassau jesteśmy głównym sponsorem Mistrzostw Aufguss WM. Organizatorów wspomagamy finansowo, opłacamy uczestnictwo polskich saunamistrzów w tym wydarzeniu, sponsorujemy nagrody, wyposażamy także saunamistrzów w produkty saunowe (m.in. olejki eteryczne), które mogą bez ograniczeń wykorzystywać w swoich seansach.  Wszystkich uczestników oraz załogę zaopatrzyliśmy też  w zaprojektowane specjalnie na tę okazję ubiory, tak więc mocno angażujemy się we wspieranie Mistrzostw.


Jak Pan ocenia poziom dyscypliny saunowej, biorąc pod uwagę to, że jest to dość młoda dyscyplina w naszym kraju?


Jeżeli chodzi o samą kulturę saunową Mistrzostw, to zdecydowanie jest na najwyższym poziomie. Warto tu podkreślić podstawowe zasady, czyli że z sauny korzystamy oczywiście bez strojów kąpielowych, po wcześniejszym skorzystaniu z prysznica, całe ciało znajduje się na ręczniku i to staramy się przekazywać coraz chętniej saunującym Polakom.
A wracając do pytania - organizacja i cały event jest na  najwyższym poziomie, zachowane są wszelkie wymagane procedury i jest element, którym wyróżniamy się zdecydowanie na tle innych krajów – Mistrzostwa odbywają się w saunie która jest przeznaczona dla 300 osób, więc jest to prawdziwy ewenement na skalę światową.


Powszechnie za ojczyznę sauny uważa się Finlandię. Co można powiedzieć o postępach saunowania w Polsce?


Finowie sklasyfikowali saunę, czyli ją jakby stworzyli - klasyczną drewnianą saunę fińską z piecem w środku opalanym drewnem, bądź piecem elektrycznym i dlatego taką saunę nazywamy fińską. Ale jeżeli chodził o same aufgusy - czyli o rytuały saunowe, one głównie wywodzą się z naszej zachodniej granicy, gdzie praktycznie w każdym obiekcie saunowym takie rytuały się odbywają. Aczkolwiek my poszliśmy troszkę do przodu i zaczęliśmy robić większy show, sauna po części  stała się teatrem, w którym saunamistrzowie rozprowadzają naturalne olejki eteryczne po saunie za pomocą ręcznika a wszystko to jest obrane w piękną historię.


Jakie jest według Pana zainteresowanie polskich obiektów w rozwijaniu oferty saunowej?


Każdy obiekt wykazuje duże zainteresowanie w rozwijaniu saunowania. Obiekt który ma saunę odpowiedniej wielkości, a odpowiednia wielkość to sauna z miejscem dla saunamistrza, który może stanąć i rozprowadzać olejki aromaterapeutyczne za pomocą ręcznika bądź wachlarza - możne oferować swoim gościom rytuały saunowe. W Polsce jest ogromne zainteresowanie tą kwestią poczynając od małych hoteli po duże obiekty takie jak przykładowo Termy Chochołów, bądź Terma Bania - praktycznie kto może, to takie seanse wprowadza. Ja osobiście seanse zacząłem wprowadzać 12 lat temu, wówczas można było się doliczyć może z pięć obiektów w Polsce. Teraz myślę że jest kilkadziesiąt miejsc,  które przeprowadzają seanse aromaterapeutyczne.


Szkoli Pan saunamistrzów, proszę opowiedzieć nam jak wygląda taki proces szkolenia?


Aktualnie mamy w ofercie dwa szkolenia. Pierwsze to szkolenie dla saunamistrzów - po takim szkoleniu saunamistrz jest w stanie wykonać poprawnie seans aromaterapeutyczny zgodnie z  regułami Polskiego Towarzystwa Saunowego. Natomiast drugim szkoleniem jest kurs z podstaw aromaterapii i wykorzystania naturalnych olejków eterycznych w saunie. Takie szkolenie najczęściej trwa 1 lub 2 dni, przyjeżdżamy na obiekt klienta i wykonujemy seanse w jego salonie, co jest bardzo ważne w praktyce.


Kiedy rozpoczęła się Pańska przygoda z saunowaniem i dlaczego akurat ta dyscyplina?


W moim przypadku wyglądało to tak, że 12 lat temu w 2009 roku przez przypadek trafiłem do firmy która była i jest do dziś producentem saun. Potrzebowali człowieka, który będzie promował poprawne korzystanie z saun, oraz szkolił obiekty z przeprowadzania seansów aromaterapeutycznych. Ja się oczywiście na to zgodziłem, no i tak się zaczęła ta przygoda. Zaczęliśmy jeździć na zachód i podglądać jak wygląda cały proces seansów, dużo ćwiczyłem, nauczyłem się technik rozprowadzania powietrza, więc z czasem rozpocząłem przeprowadzać szkolenia. Nie  ukrywam, że bardzo fajnie się to przyjęło i tak w przeciągu 12 lat dyscyplina w naszym kraju bardzo się rozwinęła i stała się ogromnie popularna.


Na koniec prosimy o krótką relację, jak przebiegła ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata Saunamistrzów Aufguss WM 2021?


Pierwszego dnia odbyło się losowanie kolejności przeprowadzenia seansów saunowych przez zawodników, ustalanie godzin wejść, co godzinę odbywały się pokazy, seanse mistrzowskie z zeszłych lat. Niesamowitą atmosferę podgrzewała klimatyczna muzyka, widowiskowe pokazy, światło, zapachy i oczywiście cudowni ludzie…

Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Autor: Jowita Kuzioła - portal Basenprof
Materiały: Bassau www.bassau.pl/pl/ ; Termy Rzymskie http://termyrzymskie.pl/pl/

zamknij

Przeczytaj także

Przygotowanie niecek ze stali nierdzewnej do sezonu letniego
Zbliżające się wakacje to ostatni dzwonek na rozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu użytkowania. Dobrze wykonany serwis pozwoli nam na bezpieczne i ekonomiczne funkcjonowanie obiektu przez cały sezon a klienci będą mogli [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.